Şentop'tan Körfez gezisi: Bugün de Abu Dabi'de

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Federal Ulusal Konsey Başkanı Saqr Ghobash ardından Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Saif Bin Zayed ile görüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ocak 2022 16:03
Şentop'tan Körfez gezisi: Bugün de Abu Dabi'de

Şentop, Ghobash ile Federal Ulusal Konseyi binasında bir araya geldi. Görüşmeye, parlamento heyeti de katıldı. Görüşmede, iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin daha ileri düzeye taşınması konusunda temenniler dile getirildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye ile BAE'nin, geçmişe dayanan bir ilişkisinin olduğuna işaret ederek, "Bugün yeni ve dinamik bir döneme girmiş bulunuyoruz. Ekonomik ve ticari olarak da ciddi ilişkilerimiz mevcut" dedi.

Şentop, iki ülke arasında her alandaki ilişkilerin ileri düzeye taşınması gerektiğini vurguladı.

BAE Federal Ulusal Konsey Başkanı Ghobash ise Türkiye ile mevcut ilişkilerin çok daha ileri düzeye taşınmasını umduğunu belirtti.

Erdoğan ile görüşme bekleniyor

Ghobash ile görüşmesinin ardından Şentop, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Saif Bin Zayed ile görüştü.

Şentop'un konakladığı Emirates Palace Otel'de gerçekleşen ve beraberindeki parlamenter heyetinin de katıldığı görüşmede, Türkiye-BAE ilişkileri ve yeni dönemden beklentiler ele alındı. Görüşmede, ticari ve ekonomik ilişkilerin daha ileriye taşınmasına ilişkin temenniler dile getirildi.

BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Saif Bin Zayed, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, BAE'ye yapacağı ziyareti dört gözle beklediklerini belirtti.

TBMM Başkanı Şentop ise Türkiye ve BAE arasında uzun bir tarihi bağın bulunduğunu ifade ederek, yakın ilişki ve iş birliği için her iki tarafın da istekli olduğunu, BAE yetkililerinin de güçlü bir irade içinde olduğunu söyledi.

Şentop daha sonra Dubai'deki Expo 2020'de Türkiye, BAE ve Azerbaycan stantlarını ziyaret etmek amacıyla Dubai'ye hareket etti.

Dün de Katar'daydı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, resmi temaslar kapsamında bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'daydı.

Katar'da ekimde oluşan meclisle TBMM arasında bilgi ve deneyim paylaşımı yapmayı öngören bir protokol imzaladıklarını söyledi.

Şentop, resmi temaslar kapsamında bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Katar ilişkilerinin kardeşlik hukukuna dayalı olduğunu kaydeden Şentop, iki ülkenin de zor zamanlarda birbirinin yanında olduğunu söyledi.

Şentop, ikili ilişkileri parlamentolar arasında geliştirmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı.