Rusya'nın Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma iddiası... Farklı seçenekler gündemde

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma olasılığıyla ilgili soruları yanıtladı. Peskov, Küba ve Venezüella sorularına "Moskova, ulusal güvenliğin sağlanması için çeşitli seçenekleri gözden geçiriyor" cevabını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ocak 2022 17:25
Rusya'nın Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma iddiası... Farklı seçenekler gündemde

Günlük basın toplantısı sırasında gazeteciler, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma olasılığını ne doğrulayıp ne de yalanlamamasını gündeme getirerek Kremlin Sözcüsü Peskov'a sordular.

Mevcut durumda Rusya'nın kendi güvenliğini nasıl sağlayacağını gözden geçirdiğini anlatan Peskov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın Ukrayna'da gerilimin tırmanması durumuna karşı 18 senaryo üzerinde çalıştıklarını anımsattı.

Peskov, "Biz de çeşitli senaryoları gözden geçiriyoruz. Aslında bunların çok daha az olması gerektiğini düşünüyoruz, zira biz, sorumuzu son derece somut şekilde sunduk. Belki de çok karmaşık olmayan bir şeyi bu kadar karmaşık hale getirmeye gerek yok. Sorular, direkt ve somut bir şekilde yöneltildi" dedi.

'Gerilimi tırmandıran taraf Rusya değil, Batı'

Estonya'nın NATO'dan kendi topraklarına ek asker göndermesini talep etmesini ve İsveç'in Baltık Denizi'ndeki aktifliğini değerlendiren Peskov, Sputnik'te yer alan habere göre, tüm bunların gerilimi tırmandıran tarafın Rusya değil, Batı olduğunu gösterdiğini belirtti.