Rusya uzayda füze denedi, NASA 'Risk devam ediyor' dedi

Rusya'nın pazartesi günü uzaydaki füze denemesi ardından faal olmayan bir uydunun 1500 parçaya ayrılmasına yönelik NASA'dan açıklama geldi. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun normal görevine döndüğünü ancak enkaz kaynaklı riskin devam ettiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Kasım 2021 10:25
Rusya uzayda füze denedi, NASA 'Risk devam ediyor' dedi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Rusya'nın uzaydaki füze denemesine yönelik, "Enkazdan kaynaklanan en büyük risk, ilk 24 saat içinde meydana geldi" dedi.

'Gelecek yıllarda tehdit oluşturmaya devam edecek'

Newsweek'te yer alan habere göre, Rusya'nın füzeyle vurduğu faal olmayan uydunun 1500 parçaya bölünmesi sonucu bir uzay enkazı yarattığı hatırlatılan açıklamada, gelecek yıllardaki uzay faaliyetleri için bir tehdit oluşturmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Ne olmuştu?

Rusya Savunma Bakanlığı, yörüngede faal olmayan bir uydusunu füzeyle vurduğunu açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım’da uzayda bulunan bir Rus uydusunun füzeyle başarıyla vurulduğu belirtilmişti.

Açıklamada, "1982’den bu yana yörüngede bulunan ve artık çalışmayan Tselina-D adlı uzay aracı başarıyla vurulmuştur" denilmişti.

ABD’nin söz konusu faaliyeti nedeniyle Rusya’ya yönelik, "Rusya’nın, söz konusu denemeyle Uluslararası Uzay Üssü (ISS) için tehlike oluşturduğuna yönelik ABD tarafından yapılan açıklamaları ikiyüzlülük olarak değerlendirmekteyiz. ABD kimseye bilgi vermeden insansız hava araçları da dahil olmak üzere son model ekipmanlarını yörüngede aktif olarak deniyor ve geliştiriyor. Uzayda daha önce benzer denemeler ABD, Çin ve Hindistan tarafından da gerçekleştirilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise yaptığı açıklamada, Rusya'nın uzay aracını vurmasının ISS faaliyetlerine tehlike oluşturduğunu öne sürmüş ve Moskova yönetimini kınamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya'nın faaliyetine yönelik, "pervasız" açıklamasını yapmıştı.