Rusya hedef bölge Donbas'taki son büyük kente hakim oldu

Ukrayna, ayrılıkçı grupların baskın geldiği Donbas'ta kontrolü altındaki son kenti savunmaya devam ettiğini iddia ederken Rusya kente tamamen hakim olduğunu bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 13:29
Rusya hedef bölge Donbas'taki son büyük kente hakim oldu

Ukrayna, Lısıçansk'taki güçlerinin şiddetli Rus ateşine maruz kaldığını ancak şehrin savunulmasının sürdürüldüğü konusunda ısrar ederken Rus yanlısı ayrılıkçılar ise şehre başarıyla girdiklerini ve merkeze ulaştıklarını söylüyor.

Ellerinde bayraklarla görüntülendiler

Rus medyasında yayımlanan videolarda Rus ordusu ve ayrılıkçılar, Lısıçansk belediye binası önü olduğu düşünülen bölgede ellerinde bayraklarla görüldü.

Lugansk bölge valisi Serhiy Hayday, Rus güçlerinin şehrin dört bir yanını kuşattığını, saldırıların azalmadığını bildirdi.

Lısıçansk neden önemli?

Lısıçansk, Rusya'nın geçen ay Severodonetsk bölgesini ele geçirmesinin ardından, ekonomi merkezi Donbas bölgesinde Ukrayna'nın elinde kalan son büyük kent olmasıyla önem taşıyor. Bu toprak parçasını kaybettiği anda Ukrayna, kendilerini özerk bir devlet olarak ilan eden ayrılıkçı Lugansk ve Donetsk'in baskın geldiği Donbas bölgesini tamamen kaybetmiş olacak.

whatsapp-image-2022-07-03-at-13-12-58.jpeg

halktv.com.tr DIŞ HABERLER