Zelenski: Putin silahların dilinden anlıyor

Zelenski: Putin silahların dilinden anlıyor
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen bir festivale video konferans yoluyla katıldı. Zelenski burada yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) tarafından hazırlanan 7'nci yaptırım paketine daha fazla destek çağrısı yaparak "Putin silahların dilinden anlıyor" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen bir festivale video konferans yoluyla katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, Rusya’ya yönelik Avrupa Birliği'nin hazırladığı 7. yaptırım paketine daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu.

Zelenski, "4 Gamechager" isimli festivaldeki konuşmasında, Rusya’nın Karadeniz’i kapatması nedeniyle hububatın Ukrayna’dan dışarıya çıkartılamadığını, böylelikle Moskova'nın Afrika ve Asya’yı rehin aldığını söyledi.

'Putin diyalog kurmak istemiyor'

Cumhurbaşkanı Zelenski, Avrupa’nın kıtlık tehdidine karşı harekete geçmemesi durumunda, bunun ciddi bir göç hareketliliğine yol açacağını, bu yönüyle Rusya'nın Avrupa'yı da rehin aldığını savundu. Batılı ülkelerden her fırsatta talep ettikleri silahlara da değinen Zelenski, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, diyalog kurmak istemiyor, yalnız silahların dilinden anlıyor. Bu silahları Rusların almak istedikleri bölgelerde kullanıyoruz" diye konuştu.

Zelenski, "Putin’e bütün konuları medeni insanlar gibi müzakere masasında çözüme kavuşturmayı önerdim. O bizimle konuşmak yerine bugüne kadar roket fırlattı" ifadesini kullandı.

'Rusya hesap vermeli'

Rusya’nın yaptıklarından ötürü hesap vermesi gerektiğini söyleyen Zelenski, AB'nin hazırladığı 7. yaptırım paketine Avusturya'nın daha güçlü destek vermesi için çağrıda bulundu. Zelenski, savaşın AB içinde birliğin güçlenmesine yol açtığını, savaş sonrasında ülkesinin de Avrupa ailesine üye bir ülke olacağını sözlerine ekledi.

Festivale katılan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Başbakan Karl Nehammer da Ukrayna'ya desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak:AA