Ukrayna Rus kentini bombaladı

Rusya'nın Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna sınırının yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde yer alan ve aşağı yukarı 400 bin nüfuslu kentte çok sayıda patlama meydana geldiğini bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 12:50
Ukrayna Rus kentini bombaladı

Belgorod bölge valisi Vyaçeslav Gladkov yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırına yakın Rus şehrinde meydana gelen patlamalarda en az üç kişinin öldüğünü ve onlarca evin hasar gördüğünü belirtti. Ukrayna güçleri işgal altındaki güney Ukrayna'da bulunan bir Rus askeri üssünü de vurdu.

5 yapı yıkıldı

Gladkov, Telegram'dan yaptığı paylaşımda en az 11 apartmanın ve 39 evin hasar gördüğünü ifade ederken bu yapılardan 5'inin yıkıldığını söyledi.

Sabah 3 sularında bombalandı

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan bir kent sakini, "Ses o kadar güçlüydü ki yerimden sıçrayarak uyandım, çok korktum ve çığlık atmaya başladım" dedi ve patlamaların yerel saate göre sabah 3 civarında meydana geldiğini ekledi.

Kent sakini, "Füze evime yaklaşık 20 metre mesafedeki konutlara isabet etti. Evimizdeki tüm camlar kırıldı, kapılar yerinden çıktı" ifadelerini kullandı.

'En sert yanıtı vermemizi gerektirir'

Üst düzey Rus senatör Andrey Klişas, Telegram'daki paylaşımında Ukrayna'yı Belgorod'u bombalamakla suçladı ve bu saldırıya sert bir karşılık verilmesi çağrısında bulunarak, "Belgorod'da sivillerin ölümü ve sivil altyapının tahrip edilmesi Ukrayna'nın doğrudan bir saldırganlık eylemidir ve askeri karşılık da dahil olmak üzere en sert yanıtı vermemizi gerektirir" sözlerini yazdı.

'İlahi adalet'

Ukrayna bombalamaya dair henüz herhangi bir sorumluluk üstlenmedi ancak yaşananları Rusya'nın eylemlerine karşılık "ilahi adalet" olarak nitelendirdi.

Rus askeri üssü faaliyet dışı bırakıldı

Rus işgali altındaki güney Ukrayna şehri Melitopol'de, şehrin sürgündeki belediye başkanı İvan Federov, Telegram'da yaptığı bir video konuşmasında, Ukrayna güçlerinin bugün 30'dan fazla saldırıyla bir Rus askeri üssünü vurduğunu söyledi. Fedorov, üssün "faaliyet dışı bırakıldığını" söyledi.

Can kaybı yaşanmadı

Moskova'da görevli bir yetkili, havaalanı yakınındaki birkaç özel konutun hasar gördüğünü söyledi.

Güney Zaporijya bölgesinde Rusya tarafından kurulan konseyin başkanı Yevgeni Balitski Telegram'da, "Mermiler havaalanı bölgesine düştü. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı" açıklamasında bulundu.

İki mühimmat deposu vuruldu

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, hava kuvvetlerinin "çatışmaların yaşandığı neredeyse tüm bölgelerde" yaklaşık 15 sorti yaptığını belirterek yaklaşık 20 düşman teçhizatının ve iki mühimmat deposunun imha edildiğini bildirdi.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER