Putin'den Kuzey Kore'ye Araç Hediyesi: Üretici Firma Güney Kore Parçaları Kullanıyor

Putin'den Kuzey Kore'ye Araç Hediyesi: Üretici Firma Güney Kore Parçaları Kullanıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pyongyang ziyaretinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a Rus yapımı Aurus limuzini hediye etti. Ancak aracın üretiminde Güney Kore'den milyonlarca dolar değerinde ithal parçalar kullanılması dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Pyongyang'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a Rus yapımı Aurus limuzini hediye etti.

Putin'in Kuzey Kore ziyareti, neredeyse çeyrek yüzyıl aradan sonra gerçekleşen ilk ziyaretiydi.

Bu lüks araç, Putin'in Rusya'nın yerli üretim yeteneklerini vurgulama çabalarının bir parçasıydı ancak gümrük kayıtları, aracın üretiminde milyonlarca dolar değerinde Güney Kore'den ithal parçalar kullanıldığını gösteriyor.

thumbs-b-c-7296ace1a0d4d20110393e242b5f3bef.jpg

Bu durum, Rusya'nın Batı'dan bağımsızlaşma çabalarına rağmen, özellikle de Ukrayna'daki durumun ardından hala Batı teknolojilerine bağımlılığını sürdürdüğünü ortaya koymasının yanı sıra Kim'in ülkesinin "ana düşmanı" olarak nitelendirdiği yerden gelmesi dikkat çekti.

Rusya, Aurus araçları ve motosikletleri için 2018'den 2023'e kadar en az 34 milyon dolar değerinde yabancı ekipman ve bileşen ithal etti. Bu ithalatların içinde Güney Kore'den gelen araç gövde parçaları, sensörler, programlanabilir kontrol cihazları, anahtarlar ve kaynak ekipmanları bulunuyor.

Kaynak:Reuters