Putin, Covid-19 önlemlerinin sıkılaştırılması kararı aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlemlerin sıkılaştırılmasına karar verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2021 21:40
Putin, Covid-19 önlemlerinin sıkılaştırılması kararı aldı

Kremlin Sarayından yapılan açıklamaya göre, Putin, hükümete Covid-19 tedbirlerinin sıkılaştırılması talimatı verdi. Talimatta, Rusya Savunma Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı aracılığıyla Covid-19 salgınında vakaların arttığı bölgelere destek sağlanması talep edilerek test sayısının artırılması ve virüse yakalananlarla temas edenlerin izole edilmesi istendi. Covid-19 aşılama sürecinin hızlandırılması gerektiği, vakaların yüksek seyrettiği bölgelere sağlık uzmanı takviyesi yapılacağı belirtildi.

Eğlence etkinliklerine kısıtlama kararı

Karar kapsamında, Rusya İnsan Sağlığını ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi, (Rospotrebnadzor) virüse karşı alınan önlemlerin uygulanmasını denetleyecek, 23:00-06:00 saatlerinde eğlence etkinliklerinin düzenlenmesi ile restoran ve kafelerin faaliyet göstermesi yasaklanacak.

Aşılanmayan 60 yaş üstü kişilerin izolasyonda kalacağı, 60 yaş üstü ve kronik hastalıkları olanlarınsa bir ay uzaktan çalışacağı ifade edildi.

Çalışanlara da Covid-19 aşısı olmaları için 2 gün ücretli izin verilecek.

Bazı kurumlara aşı sertifikası, barkodu (QR kod) veya 72 saat içinde alınmış negatif test sonucu olmadan girilemeyecek. Bu kurumların listesi ise ayrıca belirlenecek.

KAYNAK: Anadolu Ajansı