Orban savaşı bitirecek 'formülü' söyledi: Güçlü lidere sahip bir Amerika

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün ziyaret ettiği Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) dünyanın Ukrayna savaşını sona erdirmesi için "güçlü bir lidere sahip güçlü bir Amerika'ya ihtiyacı" olduğunu açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2022 10:35
Orban savaşı bitirecek 'formülü' söyledi: Güçlü lidere sahip bir Amerika

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün ABD'nin Teksas eyaletindeki Dallas kentinde düzenlenen Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı'nda (CPAC) konuştu. Devam eden Rusya Ukrayna savaşındaki tutumları nedeniyle Batılı ülkeleri eleştiren Orban, "küçük bir Avrupa ülkesi liderinin küresel bir süper güce ders vermeye davet edilmesinin garip olduğunu" söyledi. Ukrayna'nın komşusu olarak barış anlaşması üzerinde müzakere edebilecek güçlü liderlere acilen ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Macaristan Başbakanı, "Güçlü bir lidere sahip güçlü bir Amerika'ya ihtiyacımız var" yorumunu yaptı. Sözlerine devam eden Orban, "Siz ne yapacağınızı söyleyemem. Bu sizin kendi bağımsız kararınız. Ancak size tek şey söyleyebilirim: Barışı ancak güçlü liderler tesis edebilir" diye konuştu.

24 şubatta başlayan ve 5'inci ayında devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ülkesine neredeyse 1 milyona aşkın sığınmacının geldiğini ifade eden Orban, "Bu, Macaristan'ın tüm nüfusunun neredeyse onda biri" diye konuştu.

'ABD ve Rusya görüşmeden barış olmaz'

Orban, "Bana göre küreselci liderlerin stratejisi savaşı tırmandırır ve uzatır ve barış şansını azaltır. ABD ile Rusya arasında görüşmeler olmadan Ukrayna'da asla barış olmayacak. Gittikçe daha fazla insan ölecek, acı çekecek ve ekonomilerimiz çöküşün eşiğine gelecek" ifadelerini kullandı.