Omicron varyantı Avrupa'da da görüldü

İlk olarak Güney Afrika'da görülen Covid-19'un yeni varyantı Omicron, alınan uçuş kısıtlamaları ve önlemlere rağmen Avrupa ülkelerinde görülmeye başlandı. Sözkonusu varyantın şimdilik; Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika, Çekya ve İtalya'da görüldüğü biliniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2021 12:45
Omicron varyantı Avrupa'da da görüldü

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Omicron" ismi verilen yeni Covid-19 varyantı, alınan tüm önlemlere rağmen dünyanın birçok yerine hızla yayılıyor.

İlk olarak Güney Afrika'da görünen varyantın duyurulmasının ardından sözkonusu ülkelere uçuş kısıtlaması getiren Avrupa ülkelerinde de pozitif vakalar görülmeye başlandı.

Hollanda'da 13 kişide tespit edildi

Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsünün (RIVM) yaptığı açıklamada, Omicron varyantı tespit edilen 13 kişinin, 26 Kasım'da Güney Afrika'dan Hollanda'ya geldiği belirtildi.

Güney Afrika'dan 26 Kasım'da dönen 624 yolcuya Schiphol'de korona virüsü testi yapıldığı ve bunlardan 61'inin testinin pozitif çıktığı ifade edildi.

adsiz-tasarim-2021-11-28t170300-293.png

Hangi Covid-19 varyantını ilgilendirdiğini belirlemek için bu test örneklerinin analiz için RIVM'e gönderildiği ve araştırma sonucunda şimdiye kadar pozitif testlerden 13'ünde Omicron varyantı tespit edildiği kaydedildi.

Araştırmanın henüz tamamlanmadığı ve muhtemelen daha fazla kişide Omicron varyantı olabileceği bilgisi paylaşıldı.

İngiltere'de pozitif vakalar

İngiltere'de iki kişide koronavirüsün (Covid-19) yeni varyantı tespit edildi. Sağlık Bakanı Sajid Javid, yaptığı açıklamada 2 kişinin hane halkıyla karantinaya alındıklarını belirtti.

İki vakanın "bağlantılı" olduğunu aktaran Javid, vakaların görüldüğü Chelmsford ve Nottingham'da toplu testler yapılacağını bildirdi.

Yeni vakaların Covid-19 salgınının sona ermekten çok uzak olduğunun gerçek bir hatırlatıcısı olduğuna dikkati çeken Javid herkesi aşı olmaya çağırdı.

Javid, 26 Kasım'da yaptığı açıklamada yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceğini ve mevcut aşıların da varyanta karşı daha az etkili olabileceğini belirtmişti.

Almanya'da iki kişide görüldü

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Omicron varyantı tespit edilen 2 kişinin, 24 Kasım'da Güney Afrika'dan Almanya'ya geldiği belirtildi.

Bu kişilerin, sağduyulu davranarak yeni varyant hakkında medyada çıkan haberlerin ardından test yaptırdığı ifade edilen açıklamada, "Bu kişiler PCR testi yapıldıktan sonra 25 Kasım'dan bu yana evlerinde karantinada bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika'da bulunanların başkalarıyla temaslarını azaltmaları, PCR testi yaptırmaları ve sağlık dairesiyle temasa geçmeleri istendi.

İtalya'da şimdilik 1 kişi

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, birkaç gün önce Mozambik'ten Milano'ya gelen bir kişide Covid-19'un yeni varyantı Omicron'a rastlandı.

Sözkonusu kişinin çift doz aşılı olduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Pozitif vakanın ve ailesinden görüştüğü kişilerin gözlem maksatlı karantinaya alındığı ifade edildi.

İtalya Sağlık Bakanlığı, dün aldığı kararla son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Esvatini ve Malavi'de bulunanların ülkeye girişini yasaklamıştı.

Çekya'da da rastlandı

Öte yandan AFP, Çekya'daki bir hastanenin de ilk kez Omicron varyantını tespit ettiklerini açıkladığını duyurdu.

Belçika'da 'süper varyant' alarmı

Belçika'da bir kişide, koronavirüsün (Covid-19) ilk kez Güney Afrika'da tespit edilen omicron varyantı tespit edildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Belçika'da gün içinde omicron varyantı olması şüphesiyle iki kişinin Covid-19 testi sonuçları analiz edildi.

Hastanın aşısız yetişkin bir kadın olduğu, semptomların Mısır'dan Türkiye üzerinden Belçika'ya seyahat ettikten 11 gün sonra başladığı kaydedildi.

Hastanın ayrıca Afrika'nın güneyi ile bağlantısının olmadığını belirttiği ifade edildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İngiltere'nin ardından bugün Afrika'nın güneyinden uçuşların durdurulduğunu bildirmişti. Belçika da AB'nin kararı üzerine söz konusu uygulamayı başlatmıştı.

Omicron varyantı

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılmıştı.

Omicron'un, Delta türünden daha bulaşıcı ve mevcut aşılara da karşı dirençli olduğu değerlendiriliyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı