Nijerya'da Twitter yasağı 7 ay sonra kaldırıldı

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, uygulanan Twitter yasağının 7 ay sonra kaldırıldığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ocak 2022 09:57
Nijerya'da Twitter yasağı 7 ay sonra kaldırıldı

Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA) Genel Direktörü Kashifu Abdullahi, yaptığı yazılı açıklamada, Nijerya hükümetinin Twitter ile yaptığı müzakerelerde olumlu sonuç elde ettiğini belirtti.

7 ay süren yasağa ilişkin kararın, Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı İsa Ali Pantami'nin Devlet Başkanı Muhammed Buhari'ye gönderdiği bildiriden sonra verildiği kaydedildi.

Nijerya'da Twitter neden yasaklandı?

Buhari, ülkenin güneydoğusunda gösteriler düzenleyen genç isyancılara yönelik Twitter hesabından 1 Haziran'da bir paylaşım yaparak, 1967-1970 döneminde ülkede 1 milyon kişinin ölümüne neden olan iç savaşı hatırlatmıştı.

Buhari, göstericilere yönelik, "30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları dilden davranacağız" ifadesini kullanmıştı. Twitter, Buhari'nin bu paylaşımını silerek, hesabı askıya almıştı.

Bu olayın üzerine Nijerya hükümeti, 4 Haziran'da Twitter'ın ülkedeki faaliyetlerini bir sonraki emre kadar askıya aldığını açıklamış, bu yasağı ihlal edenlerin yargılanacağını duyurmuştu.

Nijerya'da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleri ise hükümetin uyguladığı yasak nedeniyle 9 Haziran'da Buhari'ye karşı ECOWAS Mahkemesi'nde dava açmıştı.

ECOWAS Mahkemesi, 22 Haziran'da kararın insan hakları ihlali olduğunu belirterek, hükümetin yasağı ihlal edenlerin yargılanmasına yönelik kararını durdurmuştu.

Nijerya hükümetinin kararının ardından Avrupa Birliği (AB), İngiltere ve ABD'nin Abuja'daki büyükelçilerince yapılan ortak açıklamada, Twitter'ın faaliyetlerinin askıya alınmasının "ifade özgürlüğünün ihlali" olduğu belirtilmişti.