Mahkemeden 'Tacize Geç Tepki Verdin' Kararı

Mahkemeden 'Tacize Geç Tepki Verdin' Kararı
Mahkeme, bir havayolu görevlisine cinsel tacizde bulunan bir adamı, görevli ona tepki vermekte 30 saniye geciktiği için beraat ettirdi.

İtalyan mahkemesi, bir havayolu görevlisine cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan bir adamı, görevli kendisiyle kavga etmeden önce 30 saniye beklediği için beraat ettirdi.

Mahkeme, taciz karşısında 20 ila 30 saniye boyunca donduğunu söyleyen kadının cinsel saldırı iddiasına itiraz etmek için "çok uzun süre" beklediğine karar verdi.

Milano'daki iddia edilen saldırı, geçen yıl İtalya'da başka bir davada alınan benzer bir kararın ardından geldi ve yasa değişikliği taleplerine yol açtı. Mağdur kadını temsil eden avukat Maria Teresa Manente, "Sanki 30 yıl geriye gitmişiz gibi" dedi.

İddia edilen saldırı, 2018 yılında, adı açıklanmayan uçuş görevlisinin bir ayrımcılık vakasını görüşmek üzere sendika yetkilisi Raffaele Meola'nın Malpensa havaalanındaki ofisine girmesiyle gerçekleşti.

Manente, "Oturdu, davayla bağlantılı bir belgeyi okumaya başladı ve adam kapıyı kapattı. Meola daha sonra sandalyesinin arkasında durdu, uçuş görevlisinin boynunu ve göğüslerini okşadı ve pantolonunu kaldırmak için uzandı."

"KORKTUM, ŞAŞIRDIM"

Şu anda 40 yaşında olan kadın daha sonra mahkemeye 20 ila 30 saniye boyunca donduğunu söyledi: "Korktum, şaşırdım... Felç olmuştum." Meola'yı mahkemeye verdi ancak 2022'deki ilk davayı kaybetti, beraat kararına itiraz etti ve bu hafta yine kaybetti.

Manente, "Yargıç, kadının 20 ila 30 saniye içinde tepki vermemesi nedeniyle adamın onun rıza verdiğini düşünmekte haklı olduğuna karar verdi" dedi.

Sorunun, İtalya'nın, mahkumiyet için şiddet, tehdit, fiziksel veya psikolojik baskı veya yetkinin kötüye kullanılmasını gerektiren cinsel şiddet yasasından kaynaklandığını söyledi. "Yasanın açıkça belirtmediği şey, rıza verilmediği takdirde bunun cinsel saldırı olarak sayılması gerektiğidir" diye ekledi.

Karar, geçen yıl Roma'da 17 yaşındaki bir kız öğrenciye karşı on saniye sonra durduğu için el yordamıyla taciz ettiği yönündeki suçlamalardan beraat eden 66 yaşındaki okul temizlikçisi Antonio Avola'nın davasını hatırlatıyor.