Macron ikinci beş yıllık görevine resmen başladı

Emmanuel Macron, bugün Elysée Sarayı'nda beş yıllık Fransa cumhurbaşkanlığı görevinin ikinci dönemine resmi olarak başladı. Düzenlenen törende Macron, haziranda gerçekleştirilecek parlamento seçimleri ardından görevi bırakacak olan Başbakan Jean Castex gibi hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 12:54
Macron ikinci beş yıllık görevine resmen başladı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 24 Nisan'da gerçekleştirilen ikinci turunda Rassemblement national'in (RN) aşırı sağcı lideri Marine Le Pen'e tercih edilen Emmanuel Macron, bugün Elysée Sarayı'nda düzenlenen bir törenle resmi olarak görevine başladı.

İkinci beş yıllık görevine başlayan Macron, tören sırasında gerçekleştirdiği konuşmada Fransız halkının kendisini yeniden seçerek "cumhuriyetçi ve Avrupalı" bir karar aldığını belirterek, "halkın güveninin ciddiyetinin farkında olduğunu" vurguladı.

"Yeni beş yıllık dönemde hep beraber bir yol inşa edeceklerini" ifade eden Macron, "Fransa, en iyi halini en zor zamanlarda ortaya çıkarmıştır. Ateşli geçmişimiz bunun bir kanıtıdır" dedi.

Macron'a tören sırasında eşi Brigitte Macron, Başbakan Jean Castex, İç İşleri Bakanı Gérald Darmanin, Sağlık Bakanı Olivier Véran, eski Cumhurbaşkanları François Hollande ve Nicolas Sarkozy eşlik etti.