20 yıl sonra ilk: Fransız solu gücünü birleştiriyor

Fransa'nın sol partileri Sosyalist Parti ile La France Insoumise (LFI) Partisi, haziranda gerçekleştirilecek olan parlamento seçimleri için ittifak oluşturma konusunda bugün bir anlaşmaya vardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 14:12
20 yıl sonra ilk: Fransız solu gücünü birleştiriyor

Yeşiller ile Komünistlerin bu haftanın başında yaptıkları koalisyon ittifakı, 12-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan parlamento seçimlerinde, geçtiğimiz ay yeniden cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'u mecliste azınlığa düşürme amacı taşıyor.

'Mecliste çoğunluğu oluşturacağız'

LFI meclis üyesi Adrien Quatennens, Franceinfo radyosuna verdiği demeçte, "Emmanuel Macron'u yenecek güce sahibiz ve yeneceğiz de. Bunu mecliste çoğunluğu sağlayarak yapacağız" ifadelerini kullandı.

Eğer LFI ile Sosyalistler arasındaki anlaşma kesinleşirse Fransız solu 20 yıl sonra ilk defa birleşecek.

Mélenchon önderliğinde şekillendi

Anlaşma, Avrupa Birliği yanlısı tutumunu seyreltmekte başarısız olduktan sonra 2008 yılında Sosyalist Parti'den ayrılan ve LFI'nin başına geçen Jean-Luc Mélenchon'un önderliğinde şekillendirildi.

Mélenchon, Macron'un bütçe ve rekabet konularındaki ilkelerine "uymamak" ve serbest piyasa ilkelerine meydan okumak istiyor.

'Son şeklinin verilmesi gerekiyor'

Sosyalist Parti'den (PS) bir kaynak, "seçim bölgelerini kimin yöneteceği ve genel strateji üzerine anlaşmaya varıldığını ancak müzakerecilerin ortak programa son şeklini vermesi gerektiğini" ifade etti.

Yeni ittifakın politikaları arasında emeklilik yaşını 60'a indirmek, asgari ücreti ve temek ürünlerin tavan fiyatını artırmak yer alıyor.