Lübnan'a Suriye üzerinden doğalgaz ihracına, ABD'den yeşil ışık

ABD'nin, Mısır'a ait doğalgazın Ürdün ve Suriye üzerinden Lübnan'a ihraç edilmesi konusunda tarafları Şam yönetimi için uygulanan 'Sezar Yaptırımlarından' muaf tutacağı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 09:53
Lübnan'a Suriye üzerinden doğalgaz ihracına, ABD'den yeşil ışık

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, Lübnan Enerji Bakanı Velid Fayyad'ın, başkent Beyrut'ta temaslarda bulunmak üzere bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein ile bir araya geldiği ifade edildi. Haberde, Hochstein ve Fayyad'ın, Lübnan'ın bir süredir içerisinde bulunduğu elektrik krizinin çözümü için Suriye üzerinden Mısır'dan doğalgaz, Ürdün'den de elektrik ithal edilmesini görüştükleri kaydedildi.

Ayrıca, Hochstein'ın, Lübnanlı Bakan Fayyad'a, Suriye üzerinden Mısır'dan doğalgaz ve Ürdün'den elektrik ithal edilmesi halinde ilgili tarafların Şam yönetimi için uygulanan "Sezar Yaptırım Yasasından" muaf tutulacağı teminatı verdiği belirtildi.

Lübnan elektrik krizi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 19 Ağustos'ta Mısır gazı ve Ürdün elektrik akımının Suriye üzerinden ülkesine ulaştırılması konusunu ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea ile ele almıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanlığının yazılı açıklamasına göre Shea, ABD yönetiminin, Ürdün'den Lübnan'a elektrik getirilmesi konusunda Beyrut yönetimine yardım etmeye karar verdiğini Avn'a iletmişti. Shea, Mısır'dan tedarik edilecek gazla Ürdün'de elektrik üretileceğini ve bu elektriğin Suriye üzerinden hatlarla Lübnan'a getirilebileceğine işaret etmişti.

ABD'nin yeşil ışık yakması üzerine Lübnan'dan bir üst düzey heyet, 4 Eylül'de Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Bessam Taame ve diğer bazı isimlerden oluşan kişilerle toplantı yapmıştı.

Suriye, Beyrut'un, Mısır'dan gaz ve Ürdün'den de elektrik akımının Suriye toprakları üzerinden ülkenin kuzeyine ulaştırılması talebini memnuniyetle karşılamıştı.

Sezar Yaptırımları nedir?

Sezar Yasası olarak bilinen, tam adıyla Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası, 2019 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmıştı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Sezar Yasası” kapsamında içlerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın da bulunduğu Suriye hükümetiyle ilişkili 39 kişiye yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

Söz konusu yasa, ABD’nin bugüne kadarki en ağır yaptırımı olarak tanımlanıyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı