Lübnan Hizbullahı, Avustralya'nın terör kararını kınadı

Lübnan Hizbullahı, Avustralya'nın kendilerini terör listesine alma kararını kınadı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 09:22
Lübnan Hizbullahı, Avustralya'nın terör kararını kınadı

Hizbullah, örgüte yakın Lübnan merkezli El-Mayedin haber sitesinde yayınlanan yazılı açıklamasında, kararı kınayarak, Avustralya'yı, ABD ve İsrail'e boyun eğmekle itham etti.

Açıklamada, karar nedeniyle partinin tutumu, direniş ve moralinde herhangi bir değişiklik meydana gelmeyeceği ifade edildi.

İsrail ise kararı memnuniyetle karşıladı

İsrail, Avustralya hükümetinin Lübnan kökenli Hizbullah'ın tüm unsurlarını terör örgütü listesine almasını hoş karşıladığını belirterek Avrupa Birliği'ni (AB) bu yönde adım atmaya çağırdı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Avustralya'nın son iki yılda Hizbullah'ı tüm unsurlarıyla terör örgütü kabul eden 17 ülkeye katıldığı belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Avustralya hükümetine kararı nedeniyle teşekkür ettiği ve bakanlığının güvenlik birimleriyle ortak bir çaba içinde Hizbullah'ın terör örgütü ilan edilmesi için küresel bir çalışma yürüttüğünü söylediği aktarıldı.

Lapid, Avrupa Birliği ve başka ülkeleri Hizbullah'a yönelik bu baskı girişimine katılmaya çağırdı.

Ne olmuştu?

Avustralya hükümeti, Lübnan merkezli Hizbullah ve Neonazi örgütü The Base'i terör örgütü ilan etmiş, bu oluşuma üye olmak veya onları desteklemenin suç haline geldiğine hükmetmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı