Libya Başbakanı, başkanlık seçimlerine aday

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede 24 Aralık'ta gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık seçimleri için adaylık başvurusunda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Kasım 2021 09:17
Libya Başbakanı, başkanlık seçimlerine aday

Libya Yüksek Seçim Komisyonu'na bizzat giderek başvuru yapan Abdulhamid Dibeybe, çıkışta basın açıklaması yaptı.

Halka hizmet için aday olduğunu vurgulayan Dibeybe, "Size hizmet etmek için aday oldum, başka bir şey için değil. Doğru yol göründü, sizleri umudunuzu kaybetmemeye ve bu yolda ilerlemeye çağırıyorum. Allah'ın izniyle yolumuza beraberce devam edeceğiz" dedi.

Bundan sonra ülkede savaş yaşanmayacağını belirten Dibeybe, Libya'nın birlik ve beraberlik içinde egemen bir devlet olacağını söyledi.

Kimler aday olmuştu?

Devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi 14 Kasım'da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ise 16 Kasım'da adaylık başvurusunda bulunmuştu.

Libya'nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’in siyasi müttefiki, Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih de 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde aday olacağını duyurmuştu.

Geçen cuma günü başkent Trablus’un Şehitler Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi Seyfülislam Kaddafi ve Halife Hafter’in adaylığını protesto etmişti.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu ise bugüne kadar toplam 56 kişinin devlet başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Uzlaşma sağlanamadı

Libya'da seçimler için zaman daralırken, Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Konseyinden oluşan taraflar, başkanlık ve parlamento seçimlerinin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda bugüne kadar uzlaşamadı.

TM Başkanı ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Akile Salih, ilk olarak 8 Eylül'de tek taraflı şekilde başkanlık seçimlerine ilişkin bir kanun çıkardığını açıklamıştı.

Salih'in Mecliste oylamaya sunmadan ve Devlet Yüksek Konseyine başvurmaksızın çıkardığı bu kanun, Konsey tarafından reddedilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı