Lavrov: Taliban'a kapsayıcı bir hükümet kurma çağrısı yaptım

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova formatındaki Afganistan toplantılarının açılışında açıklamalarda bulundu. Lavrov, 'Kapsayıcı bir hükümet kurma çağrısı yaptım' dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 08:59
Lavrov: Taliban'a kapsayıcı bir hükümet kurma çağrısı yaptım

Rusya’nın başkenti Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan konulu "Moskova Formatı"nda toplantı yapıldı.

adsiz-tasarim-2021-10-20t164127-667.png

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova'ya gelen Taliban heyetiyle yaptığı görüşmede Afganistan'daki tüm siyasi güçlerin yer aldığı kapsayıcı bir hükümet çağrısında bulunduğunu söyledi.

Lavrov, toplantıdan hemen önce Taliban heyetiyle yaptığı görüşmeye dair bilgi verdi.

'Sürdürülebilir barışa ulaşma görevi'

Sputnik'te yer alan habere göre, heyetle Taliban'ın kapsayıcı hükümet kurulması, Afgan vatandaşlarının temel haklarının sağlanması konularındaki vaatlerini ele aldıklarını belirten Lavrov, "Afganistan'da sürdürülebilir barışa ulaşma görevi güncelliğini koruyor. Bunun başarılması, her şeyden önce ülkenin sadece etnik değil, aynı zamanda siyasi güçlerinin de çıkarlarını tam olarak yansıtması gereken gerçekten kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla mümkün" diye konuştu.

'Üçüncü ülkelerce kullanılmasını önleme politikası'

Lavrov, "Taliban hareketini Afganistan topraklarının birileri tarafından başta komşular olmak üzere üçüncü ülkelere karşı kullanılmasını önleme politikasına sıkıca bağlı kalınması çağrısı yapıyoruz" dedi. Rusya'nın yeni Afgan hükümetiyle etkileşim seviyesinden memnun olduğunu belirten Lavrov, mevcut aşamada bunun, Afganistan'daki Rusya vatandaşlarının güvenliğini, Kabil'deki Rusya ve diğer ülkelerin elçiliklerinin çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmelerini sağlamaya yönelik en önemli görevleri etkili şekilde yerine getirme imkanı sunduğunun altını çizdi.

'ABD heyetinin katılmamasından dolayı üzüntülüyüz'

Lavrov, ABD heyetinin Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın yer aldığı genişletilmiş formattaki Moskova görüşmelerine katılmamasından üzüntü duyduklarını söyledi.

ABD'nin Moskova formatındaki bu toplantıya ikinci kez katılmadığına dikkat çeken Lavrov, "Bunun birtakım ilkesel sorunlarla ilişkili olmadığını umuyorum. Muhtemelen bunun nedenlerinden biri, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Afganistan özel temsilcisinin değişmesidir" ifadelerini kullandı.

'Kabile'e mali, ekonomik ve insani yardım sağlanmalı'

Lavrov, Afganistan'da yaşanan insani sorunlara ilişkin, "İnsani krizi önlemek ve göç akışlarını durdurmak da dahil olmak üzere, Kabil'e etkili mali, ekonomik ve insani yardım sağlamak için uluslararası toplumun kaynaklarını harekete geçirme vaktinin geldiğine inanıyoruz" dedi.

Lavrov, Rusya'nınAfgan halkına yeni insani yardım göndereceğini açıkladı.

'BM umuyorum bu çağrıyı duyar'

Rusya Dışişleri Bakanı, Afganistan'a insani yardım konusunda öncü rolde BM'nin bulunması gerektiğini belirtti. Lavrov, "Moskova formatına katılan ülkelerin bugünkü toplantının sonunda BM yönetimine ve tüm üyelerine yapacakları toplu çağrının duyulacağını ve öngörülebilir gelecekte buna uygun olumlu bir tepki alacağımızı umuyorum" diye ekledi.

Toplantıya Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın yanı sıra Tacikistan, Pakistan, Çin, Hindistan, İran temsilcileri katıldı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı