Lavrov ve Blinken'ın Ukrayna tartışması

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında 2 Aralık'ta Stockholm'de bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Blinken'a yönelik Bloomberg'ten "hararetli tartışma" iddiası gündeme geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Aralık 2021 14:37
Lavrov ve Blinken'ın Ukrayna tartışması

ABD ve NATO'nun Ukrayna konusunda Rusya'ya yönelttiği suçlamalar son dönemde ciddi boyutlara ulaşırken taraflar arasındaki gerilimin Lavrov-Blinken görüşmesinde hararetli bir tartışmaya neden olduğu iddiası gündeme geldi.

Bloomberg'in adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Stockholm'deki AGİT Dışişleri Bakanlar Toplantısı kapsamında bir görüşme yapan Sergey Lavrov ve Antony Blinken arasında Ukrayna konusu sebebiyle tansiyon yükseldi.

Lavrov, 2014'ü hatırlattı

Haberde, "Devlet Başkanı Vladimir Putin'in birliklerinin komşu ülkenin sınırı yakınında konuşlanması nedeniyle Ukrayna'ya karşı 'Rus saldırganlığı' tehdidine karşılık vermek için ABD'li ve Avrupalı müttefiklerin yaptırımlar da dahil çeşitli yollar aradığının söylenmesinin ardından görüş alışverişi gergin bir şekilde ilerlemeye başladı" dendi.

Haberde yer alan bilgilere göre, Rus Bakanın, ABD'li mevkidaşına 2014'te Kiev'de yaşanan olayları hatırlatması tansiyonu iyice artırdı. Lavrov, 2014 yılında Kiev'de meydana gelen olaylarla ilgili NATO ve AB'yi farklı görüşteki kişileri bastırmak ve Rusya'yı tehdit etmekle suçladı. Blinken ise Lavrov'un sözleri ardından, NATO'nun bir savunma ittifakı olduğunu belirterek eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e sadık güçlerin Kiev'de barışçıl protestoculara ateş açtığını ve yüzden fazla kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

'Meşru hak'

ABD ve NATO, son dönemde Rusya'nın Ukrayna sınırına asker ve teçhizat yığdığına dair sayısı giderek artan ve sıklaşan iddialar ortaya atıyor.

Bu iddiaları kesin dille reddeden Rusya, ülke toprakları içinde yapılan askeri intikallerin Moskova'nın meşru hakkı olduğunu ve Ukrayna'ya saldırma gibi bir planlarının olmadığını vurguluyor.