Kuzey Kore'den kaçan casus: Suikast timi kurduk

'Kuzey Kore'nin eski üst düzey casusu', Güney Kore'ye kaçışından 7 yıl sonra BBC'ye konuştu. Eski casus Kore liderliğinin nakit para ihtiyacı için uyuşturucu-silah üretip sattıklarını, Güney Kore'de casus ağı oluşturduklarını ve küresel siber saldırılar düzenlediklerini iddiasında bulundu

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ekim 2021 17:57
Kuzey Kore'den kaçan casus: Suikast timi kurduk

Kuzey Kore'ye karşı hem ABD ile askeri ittifak hem de propaganda savaşı yürüten Güney Kore'den yine düşman kardeşinden firar etmiş bir yetkilinin Pyongyang yönetimiyle ilgili iddiaları BBC World'de yer aldı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Güney Kore tarafından gerçek adının saklanarak Kim Kuk-song diye takdim edilen, 2014'te Kuzey Kore'den Seul'e kaçarak Güney Kore istihbarat servisleri için çalıştığı belirtilen eski Kuzey Koreli üst düzey casus, Britanya'da kamusal yayın kuruluşu BBC'ye konuştu. BBC, eski Kuzey Koreli istihbaratçı albayın, büyük bir yayın kuruluşuna mülakat veren Pyongyang'ın ilk üst düzey askeri yetkilisi olduğunu belirtti.

"Uyuşturucu, silah ve terör: Taraf değiştiren bir üst düzeyin gözünden Kim'in Kuzey Kore'sinin portresi" başlığıyla röportajı yayınlanan Kim Kuk-song, "Yüce Lider'in gözleri, kulakları ve beyni" diye nitelediği Kuzey Kore istihbarat servislerinin en üst düzey rütbelerine yükselmek için 30 yıl çalıştığını anlattı. Bu 30 yıl boyunca "Pyonyang'ın sırlarını saklarken muhalifleri öldürmek için suikastçılar gönderdiğini, devrimci fonlar için para bulmak amacıyla yasadışı uyuşturucu laboratuvarları kurduğunu" öne sürdü.

'Kızılların en kızılı'

Kendisini "Kızılların en kızılı", "komünist bir memur" diye niteleyen eski casus, Kim Jong-un'un 17 Aralık 2011'de Yüce Lider statüsünü devralarak başına geçtiği Pyongyang yönetiminin çaresizce nakit para ihtiyacı içinde olduğunu ve bu yüzden Ortadoğu ve Afrika'da uyuşturucudan silah satışına dek bütün araçları kullandığını iddia etti.

Kuzey Kore'nin en üst istihbarat biriminde çalıştığı son yılları Kim Jong-un'un iktidarının ilk yıllarına denk gelen eski casus, Kim'in gençliğinde kendisini "savaşçı" olarak kanıtlamaya çok hevesli olduğunu, Kim'in babası tarafından iktidara hazırlandığı döneme denk gelen 2009'da Keşif Genel Bürosu kurulduğunu, başına lider Kim'in en güvendiği yetkililerden biri olmaya devam eden Kim Yong-chol'un getirildiğini aktardı.

Suikast hazırlıklarını anlattı

Mayıs 2009'da komuta zincirinin tepesinden Güney'e sığınan eski bir Kuzey Koreli yetkiliyi öldürmek için "terör görev gücü" oluşturulması emrinin geldiğini söyleyen eski casus "Bu, Kim Jong-un için yüce lideri (babasını) tatmin etmek için yapılmış bir hareketti. Hwang Jang-yop'a gizlice suikast düzenlemek için bir 'terör gücü' kuruldu. Çalışmayı bizzat ben yönettim ve yürüttüm" dedi.

BBC bununla ilgili şöyle bir arka plan çizdi: "Hwang Jang-yop bir zamanlar ülkenin en güçlü yetkililerinden, Kuzey Kore politikasının kilit mimarlarından biriydi. 1997'de Güney'e ilticası asla affedilmedi. Seul'deyken rejimi şiddetle eleştirmesi üzerine Kim ailesi intikam almak istedi. Ancak suikast girişimi başarısız oldu. İki Kuzey Koreli binbaşı, komplo nedeniyle hala Seul'de 10 yıl hapis cezalarını çekiyor. Pyongyang ise her zaman rolünü reddettiği suikast girişimini Güney Kore'nin düzenlediğini iddia etti."