Kuzey Kore'den ABD'ye: Kışkırtıcı hamleler yapıyor

Kuzey Kore, denizaltıdan fırlatılabilir balistik füze denemesinin ardından ABD'den gelen tepkiye yanıt verdi. Pyonyang, Washington'u 'çifte standart' ile suçladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 12:31
Kuzey Kore'den ABD'ye: Kışkırtıcı hamleler yapıyor

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün, Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nda (KCNA) yer alan açıklamasına göre, denemenin ABD'yi hedef almadığı ve "tamamen ülkenin savunması için gerçekleştirildiğini" ifade edildi.

'ABD kışkırtıcı hamleler yapıyor'

Açıklamada, "ABD, Kuzey Kore'nin meşru müdafaa hakkını kullanmasını, BM Güvenlik Konseyi 'kararının ihlali' ve barış ve istikrara yönelik bir 'tehdit' olarak nitelendirdi" denildi. Öte yandan Kuzey Kore tarafından yapılan denemelerin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, ABD ve İngiltere'nin çağrısıyla Kuzey Kore gündemiyle acil toplanmasına yönelik de "ABD, çok kışkırtıcı hamleler yapıyor" ifadeleri yer aldı.

'Çifte standart'

Sözcü, ayrıca Washington'un Pyongyang'ı, ABD'nin sahip olduğu veya geliştirmekte olduğu aynı silah sistemini geliştirdiği ve test ettiği için eleştirmesinin, çifte standardın açık bir ifadesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Önceki gün Kuzey Kore, denizaltıdan fırlatılabilir yeni bir balistik füzeyi başarıyla test ettiğini açıklamış, ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve İngiltere'nin çağrısıyla Kuzey Kore gündemiyle acil toplanmıştı.