Kenya'daki Vergi Zammı Protestolarında Güvenlik Güçleri 23 Kişiyi Öldürdü

Kenya’da vergi zammı protestolarında güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölenlerin sayısının 23’e yükseldiği bildirildi.

Kenya Tabipler Birliği Başkanı Simon Kigondu, AA muhabirine hükümetin vergi düzenlemesine karşı çıkan ve meclis binasına giren göstericilere polisin ateş açması sonrası başkent Nairobi başta olmak üzere ülke genelinde çıkan olaylarda ölü sayısının 23’e yükseldiğini açıkladı.

Çok sayıda kişinin yaralandığı gösterilerde en az 20 yaralının durumunun ağır olduğu ve birçok kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Kenya Hukuk Cemiyeti avukatı Chrysostom Xavier Akhaabi, ordunun göstericilere orantısız müdahale ettiği gerekçesiyle Kenya Savunma Bakanı Aden Duale hakkında dava açtı.

Tasarıya karşı başkent Nairobi ve Mombasa’da protestolar 18 Haziran’dan beri sürüyor.

The Guardian’ın haberine göre polisin gaz ve tazyikli suyla müdahalesi binlerce kişiyi parlamentodan uzaklaştırmaya yetmedi.

Binadan alevlerin yükseldiği görülürken polis kalabalığı dağıtmak için ateş açtı. Bir sağlık görevlisi en az 10 kişinin öldüğünü söyledi. Ülkenin diğer şehirlerinde de protesto ve çatışmalar sürüyor. Göstericiler, Kenya Devlet Başkanı William Ruto’nun istifa etmesini istiyor.

Ruto, göstericilere diyalog çağrısı yapmış ve şöyle konuşmuştu: “Gençlerimiz ayakta durmak ve seslerini duyurmak için demokratik haklarını kullandılar.”

Vergi zammı, ağır borç yükü altındaki Kenya’da 2,7 milyar dolarlık ek vergi toplamayı amaçlıyor.

thumbs-b-c-69d2b5cd7788bb462068a8005982fd57.jpg
Fotoğraf: Gerald Anderson/AA