Johnny Depp-Amber Heard davasında karar çıktı

Dünyadan milyonlarca insanın takip ettiği Johnny Depp ve Amber Heard arasındaki iftira davası sonuçlandı. Jüri, Heard'ün eski eşi Depp'e iftira attığına ve Heard'ün Depp'e 15 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.
Video: stanjohnnydepp-instagram

ABD'de Hollywood film yıldızı aktör Johnny Depp ile eski eşi Amber Heard arasında haftalardır süren iftira davası Depp'in lehine sonuçlandı.

Virginia Fairfax İlçe Mahkemesinde görülen davada 7 kişilik jüri heyeti, Depp'i haklı buldu. Heard'ün 2016'da ayrıldığı Depp'e 15 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Yaklaşık 6 haftadır dünya gündemini işgal eden Depp ve Heard'ün davasına bakan jüri, kadın oyuncunun 2018'de Washington Post gazetesinde eski eşi Depp'i "aile içi istismarı temsil eden halka açık bir figür" olarak nitelendirdiği yazısıyla karaladığına hükmetti.

Karayip Korsanları filmindeki rolüyle dünya çapında üne kavuşan Depp, gazetedeki yazı nedeniyle eski eşine 50 milyon dolarlık dava açmış, buna karşılık Heard'ün avukatları da Depp'e 100 milyon dolarlık karşı davayla cevap vermişti.

ABD medyasının yakından takip ettiği mahkeme sürecinde Heard, Depp'in kendisine defalarca cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etmişti. Buna karşılık Depp, Heard'a asla vurmadığını, taciz iddialarının uydurma olduğunu ve aslında Heard'ün kendisine defalarca fiziksel saldırıda bulunduğunu savunmuştu.

'Jhonny Jhonny' tezahüratları

Mahkeme boyunca ezici bir çoğunlukla Depp'i destekleyen hayranları, karar duruşmasının yapıldığı salonda yer bulabilmek için geceden sıraya girdi ve karar sonrası sokakta Heard'ü yuhaladı.

Mahkeme salonu dışında ünlü yıldızın hayranları "Johnny Johnny" tezahüratları yapıldı.

'Gerçek asla yok olmaz'

Kararın açıklandığı duruşmaya İngiltere'de olduğu çin katılamayan Deep, Instagram'dan bir yazı yazarak duygularını aktardı. 'Juri bana hayatımı geri verdi' diyen Deep, yazısını 'Gerçek asla yok olmaz' diyerek bitirdi. Deep'in yazısı şöyle:

"Altı yıl önce hayatım, çocuklarımın hayatı, yakınlarımın hayatı, aynı zamanda onlarca yıl beni destekleyen ve bana inanan insanların hayatı tamamen değişti.

Göz açıp kapayıncaya dek.

Hiçbir hüküm giymememe rağmen, medya benim hakkımda nefret söylemlerini ateşleyecek yanlış, oldukça ciddi, fahiş suçlamalarda bulundu.

Ve altı yıl sonra, juri bana hayatımı geri verdi. Tam anlamıyla onur duydum.

Bu davayı sürdürme kararım, karşılaşacağım yasal engellerin yüksekliğini ve hayatımdaki kaçınılmaz, dünya çapında gösterileceğini çok iyi bilerek, ancak uzunca bir düşünmeden sonra verildi.

En başından beri bu davayı açma sebebim sonuç ne olursa olsun gerçekleri ortaya çıkarmaktı. Doğruları söylemek çocuklarıma ve bana sadık desteklerini vermeye devam eden herkese borçlu olduğum bir şeydi. Sonunda bunu başardığımı bilerek huzurluyum.

Dünyanın dört bir yanından gelen nezaket, destek ve bir yığın sevgiye boğuluyorum. Umarım yolculuğum kadın erkek fark etmeksizin benim durumumda olan ve pes etmeden onları destekleyenlere yardımcı olur.

Umarım hem mahkemelerde hem de medyada suçlu olduğu kanıtlanana kadar bu tutum artık yumuşar.

Yargıçın muhteşem çalışmasına, jurilere, mahkeme çalışanlarına ve bunun için zamanlarını feda eden şeriflere; gerçekleri paylaşmamda bana yardımcı olup inanılmaz işler çıkaran benim gayretli ve sarsılmaz hukuk ekibime teşekkür etmek istiyorum.

Güzel günler bizi bekliyor ve sonunda yeni bir sayfa açıldı.

Gerçek asla yok olmaz.

Johnny Depp,
1 Haziran 2022
Birleşik Krallık"

Amber Heard: Üzgünüm

Amber Heard de Instagram hesabından bir mesaj yayınlayarak 'Üzgünüm' dedi. Hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Heard, "Johnny'nin takımı, jürinin, konuşma özgürlüğü hakkındaki önemli noktayı unutmalarını ve bir önceki davada sunduğumuz kanıtları görmezden gelmelerini sağladı" dedi. Heard'ün açıklaması şöyle:

"Bugün hissettiğim hayal kırıklığı kelimelerin ötesinde. Birçok kanıtın, hala eski kocamın orantısız gücüne, etkisine ve egemenliğine karşı koymak için yeterli olmamasına üzüldüm. Bu kararın diğer kadınlar için ne anlama geldiği konusunda daha da hayal kırıklığına uğradım. Bu bir gerilemedir. Günümüz zamanını, sesini yükselten bir kadının alenen utandırılabileceği ve küçük düşürülebileceği bir zamana geri götürüyor. Kadına yönelik şiddetin ciddiye alınması gerektiği fikrini ortadan kaldırıyor.

Bence, Johnny'nin takımı, jürinin, konuşma özgürlüğü hakkındaki önemli noktayı unutmalarını ve bir önceki davada sunduğumuz kanıtları görmezden gelmelerini sağladı. Bu davayı kaybettiğim için üzgünüm. Ama yine de bir Amerikalı olarak sahip olduğumu düşündüğüm bir hakkı - özgürce ve açıkça konuşma hakkını - kaybetmiş olduğum için daha da üzgünüm."