Japonya Açıklarında Çevre Felaketine Yol Açacak Kaza: 980 Ton Asit Taşıyan Tanker Gemi Alabora Oldu

Japonya Açıklarında Çevre Felaketine Yol Açacak Kaza: 980 Ton Asit Taşıyan Tanker Gemi Alabora Oldu
Batıdaki Yamaguchi eyaletinin Şimonoseki kenti açıklarında Güney Kore bandıralı kimyasal madde tankeri alabora oldu. Tankerde 11 mürettebat vardı, 6 kurtarıldı, 5 kişi kayıp.

Yamaguchi Eyaleti'ndeki Şimonoseki kenti açıklarında batıda, Güney Kore bandıralı bir kimyasal madde tankeri alabora oldu.

TANKER FACİASI

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 870 tonluk "KEOYOUNG SUN" isimli tanker, Mutsure Adası'nın kuzeybatısına demirlemişken alabora oldu. Tankerin kuvvetli rüzgar ve yüksek dalgalar nedeniyle ada açıklarına demirlediği belirtildi.

11 MÜRETTEBATIN DRAMI

Olay anında tankerde bulunan 11 mürettebattan 8'i Endonezyalı, 2'si Güney Koreli ve 1'i Çinliydi. Şu ana kadar 6 kişi kurtarılırken, 5 kişi hala kayıp.

KURTARMA FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Kyodo ajansının yerel yetkililere dayandırdığı habere göre, kayıp kişileri bulmak için uçaklar ve devriye gemileriyle arama kurtarma faaliyetleri sürüyor.

ACİL DURUM BİLGİLERİ

Japonya Sahil Güvenliği, 68,8 metre uzunluğa ve 10,6 metre genişliğe sahip tankerin 980 ton akrilik asit taşıdığını bildirdi. Yerel meteoroloji ofisinin, bölgeye yönelik kuvvetli rüzgar ve yüksek dalga uyarıları yaptığı belirtildi.