İsviçre'de referandumdan 'aşı sertifikası' çıktı

İsviçre iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun iptali için referanduma gitti. Oy kullananların çoğu uygulamanın devamını istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Kasım 2021 09:45
İsviçre'de referandumdan 'aşı sertifikası' çıktı

İsviçre'de yapılan referandumda halkın büyük çoğunluğu, koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun devam etmesi yönünde oy kullandı.

İsviçre'de federal hükümet, hastaneler üzerinde baskıyı azaltmak için 13 Eylül'den itibaren restoran, bar, müze, sinema, üniversiteler ve spor merkezleri gibi kapalı alanlara girişte 'Covid-19 durum sertifikası' gösterilmesini zorunlu kılmıştı.

100 bine yakın imza toplandı

Ülkede şiddet de içeren geniş çaplı protestolara neden olan kısıtlamaların ardından, Kovid-19 tedbirlerinden "aşı sertifikası zorunluluğunun" iptali için referanduma gidilmesi adına 100 bine yakın imza toplanmıştı.

Sputnik'te yer alan habere göre, yapılan referandumda halkın yüzde 62'si hükümetin getirdiği Covid-19 kısıtlamalarının lehinde tercih yaptı. Böylelikle halk, iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğu getiren yasaya destek verdi.

Fotoğraf: AA