İsrail: Nükleer anlaşmada aynı hataya düşmeyeceğiz

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Nükleer Anlaşma bağlamında İran ile tansiyonu yükseltmeye hazır olduğuna dair sinyal verdi. Bennet, İsrail'in dünya güçleriyle İran arasında yapılacak olan herhangi bir nükleer anlaşmaya bağlı olmayacağını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Kasım 2021 12:05
İsrail: Nükleer anlaşmada aynı hataya düşmeyeceğiz

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bir üniversitenin konferansında yaptığı konuşmada 29 Kasım'da yeniden başlayacak olan Viyana 'da gerçekleşecek İran Nükleer müzakerelerine değindi. Bennett, 2015 yılında İsrail'in söz konusu tutumuyla ilgili eski Başbakan Benjamin Netanyahu yönetimini eleştirerek, "2015 yılında yapılan hatalar tekrarlanmayacak" diye konuştu. Bennett, Netanyahu ve yönetimini, İran'ın İsrail'e yönelik tehditlerine izin vermekle suçladı.

'Uyku ilacı gibi etkiledi'

Bennet, "2015 yılında anlaşma imzalandığı andan itibaren bizi bir uyku ilacı gibi etkiledi. İsrail görev başında uyuyakaldı. Kendimizi başka şeylerle meşgul ettik. Bu hatadan ders alacağız" diye söz verdi ve "Eylem özgürlüğümüzü koruyacağız" diye vurguladı.

Bennett, "Bir anlaşmaya dönüş olsa bile, İsrail elbette buna taraf ve bağlı değil" dedi.

Ne olmuştu?

İran ile 5+1 ülkeleri arasında Nükleer Anlaşma, 2015 yılında mevcut muhalefet lideri Benjamin Netanyahu başbakanken imzalandı.

Bennett, Haziran ayında göreve başladığında, "İsrail'in İran'ın nükleer programına karşı söylem ile eylem arasındaki uçurum" karşısında şok olduğunu söylemişti.