İsrail Gazze'de Hastaneyi Vurdu: Hastane Katliamında Can Kaybı Resmi Olarak Açıklandı

Son Dakika: Gazze'deki hastane katliamında resmi rakam açıklandı. Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilileri katliamda can kaybı sayısını 471 olarak duyurdu.

Son Dakika Haberi... İsrail - Hamas savaşının en kanlı anları yaşandı. Gazze Sağlık Bakanlığı, hastane katliamı sonucu can kaybını resmi olarak açıkladı.

Bakanlık yetkilileri can kaybını 471 olarak bildirdi.

"BU BİR SOYKIRIMDIR"

Hamas saldırıyı 'katliam' ve 'soykırım' olarak nitelendirdi. Hastanede kadınların ve çocukların bulunduğunu açıkladı. Hamas açıklamasında, "Bu bir soykırımdır yüzlerce hasta yaralı kadın ve çocuk can verdi" ifadelerini kullandı.

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari'den, saldırı sonrası ilk açıklama geldi. Hagari, "Saldırıyı biz mi yaptık bilmiyoruz. Hamas çok fazla yalan haber üretiyor. Henüz konuşmak için çok erken'' ifadeleri kullanıldı.

Yapılan bir başka açıklamada da saldırının kim tarafından yapıldığının bilinmediğinin altı çizildi. İsrail yetkililer Hamas’ın ve Kassam Tugaylarının sivilleri kalkan yaptığını iddia ediyor...

basliksiz-28.jpg
Saldırı yapılan hastaneden ilk görüntüler....

2008’DEN BU YANA YAPILAN EN BÜYÜK SALDIRI

El Cezire’nin aktardığına göre hastanede, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanından kaçan siviller kalıyordu. Yaralıların birçoğu da kadın ve çocuk. Associated Press’in (AP) haberine göre bu saldırı, 2008’den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği en ölümcül hava saldırısı.

El Cezire muhabiri Wael el-Dahduh olay yerinden verdiği bilgide “Tanık olduklarımız korkunç, dehşet verici. Çocukların, gençlerin, yaşlı erkek ve kadınların parçalanmış bedenlerini gördük. Bombalama hastanenin çevresinde değil, merkezinde gerçekleşti. Gördüklerimizin dehşetinden konuşamıyoruz. Çuvallara konulmuş et yığınları gördük” dedi.

Saldırı tüm dünyada şok ve infial etkisi yarattı. Yaşananlara dair sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapıldı.

basliksiz-30.jpg

FİLİSTİNLİLER MEYDANLARA İNDİ

İsrail'in saldırısı sonrası binlerce Filistinli sokaklar döküldü. Ramallah'ta binlerce kişi saldırıyı protesto ediyor.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, hastane saldırısının ardından Filistin'de 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Türkiye'den en üst düzey tepki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı.

İsrail'in hastane saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı - 2

"İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir. Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum."

DÜNYA AYAĞA KALKTI!

Birleşmiş Milletler, "Okullar, hastaneler hedef değildir. Sviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırılara son verilmeli" ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı ve saldırıyı kınadı.

Dünya Sağlık Örgütü de Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yapılan saldırıyı güçlü bir şekilde kınadı.

AB Konseyi Başkanı Michel, "Çok fazla ölü var. Orada yaşayan insanlar için sahadaki dramatik durumu gösteriyor" dedi.

İsrail'in hastane saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı - 5

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Gazze'den gelen haberler korkunç, yıkıcı ve kabul edilemez, hastaneye saldırmak yasa dışıdır." ifadesini kullandı.

Mısır'dan yapılan açıklamada ise "Hastane bombalanmasını şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplum derhal şiddeti durdurmak için müdahale etmeli." denildi.

İsrail'in hastane saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı - 7

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ise "Hastanenin bombalanması soykırımdır, tolerans gösterilemez" açıklaması yaptı.

Hamas, saldırıyı "savaş suçu" olarak nitelendirerek, "Bu bir soykırımdır" şeklinde açıklama yaptı.

İSRAİL - FİLİSTİN SAVAŞI'NDA NELER YAŞANDI?

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 299'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti. Lübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

AYRINTILAR GELİYOR...

Etiketler :