IŞİD, mülteci kamplarında insan kıyımına devam ediyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan bit mülteci kampında IŞİD'in insan kıyımı devam ediyor. Yetkililerin tesiste IŞİD etkisini kontrol altına almaya çalışırken kampta suç, şiddet ve ölümlerin tırmandığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 10:14
IŞİD, mülteci kamplarında insan kıyımına devam ediyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan mülteci kamplarında IŞİD'in mülteci kıyımları devbam ediyor. Independent Türkçe'de yer alan haber, kamplardaki ağır yaşam koşullarını gözler önüne seriyor.

Yanında yatan eşini öldürdüler

Kamplarda kalan mültecilerden biri olan Leyla'nın hikayesinin anlatıldığı haberde, "Leyla'nın vakasındaysa saldırganlar gecenin bir yarısında geldi. Karnı burnunda, sıcakta uyumaya çalışırken çadırda yanında yatan eşini öldürdüler. Bu Suriyeli kadınların akrabalarının birbiriyle bağlantısı yok ama hepsi Kürtlerin yönetimindeki El Hol mülteci kampında yaşıyor. Yetkililer tesiste IŞİD ve hiziplerin artan etkisi dedikleri şeyi kontrol altına almaya çalışırken kampta suç, şiddet ve ölümler tırmanıyor" ifadeleri yer alıyor.

Sözkonusu kampın 60 bin Suriyeli ve yabancı uyruklu göçmene ev sahipliği yaptığı anlatılan yazıda, "Kötü şöhretli çadır kent, aralarında IŞİD savaşçılarının aile üyelerinin, grubun yandaşlarının veya halifeliğin neredeyse üç yıl önceki çöküşünden kaçanların da bulunduğu yaklaşık 60 bin Suriyeli ve yabancı uyruklu kişiye ev sahipliği yapıyor. Kentte şiddet eşi benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı: Sara'nın ve Leyla'nın sevdikleri, kamp yetkililerinin 2021'de bugüne kadar öldürüldüğünü söylediği en az 81 kişiden birkaçı" diye yazıldı.

Dünya'nın en ölümcül başkentinden daha kötü durumda

Bahsi geçen kampın insan hakları grupları tarafından "Caracas'tan daha kötü" olarak tanımlanarak, "kendi çalışanları ve merkezleri de hedef alınan uluslararası insan hakları grupları bu yıl, kişi başına düşen cinayet sayısı bakımından El Hol'un, Venezuela'daki Caracas'tan, dünyanın en ölümcül başkentinden daha kanlı olduğu belirtiliyor" diye yazıldı.

Haber şöyle devam ediyor: "Saldırılar, kafa kesme girişimleri, gasp, hırsızlık, kundaklama ve cinayetlerdeki fırlama, Kürt yetkilileri büyük ama ihtilaf yaratan bir güvenlik yapılandırması çağrısında bulunmaya ve uluslararası toplumu daha fazla kan dökülmesini önlemek için yardıma ihtiyaçları olduğu konusunda uyarmaya sevk etti.

Kendi güvenliği için ismi değiştirilen Sara 'Kamp yönetimiyle çalıştığı düşünülen herkes tehlikede' diyor. Hepsi de bu yıl öldürülen 13 Suriyeliyi tanıdığını belirten Sara 'Kayınpederim, El Hol'daki bir heyetin üyesi olduğu için öldürüldü' diye ekledi."

Fotoğraf: AA