İran, tutukladığı iki Fransız'ı 'casuslukla' suçladı

İran'da, mayıs ayında "casusluk" iddiasıyla tutuklanan 2 Fransa vatandaşı, "ülkenin ulusal güvenliğine karşı eylemlerde bulunmakla" suçlandı. Fransa, dün vatandaşlarına İran'a seyahat etmemelerini tavsiyesinde bulunmuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2022 17:58
İran, tutukladığı iki Fransız'ı 'casuslukla' suçladı

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, başkent Tahran'da bir basın toplantısı düzenledi. "Casusluk" iddiasıyla tutuklanan Fransa vatandaşı Cecile Kohler ve Jacques Paris'in son durumuna ilişkin bir soru üzerine Setayeşi, soruşturmanın İstihbarat Bakanlığınca yürütüldüğünü ve yakında savcılık sürecinin tamamlanarak mahkeme aşamasına geçileceğini belirtti.

Sözkonusu Fransızların şu anda geçici olarak tutuklu bulunduğunu ifade eden Setayeşi, "Ulusal güvenliğe karşı hareket etmek amacıyla gizli anlaşma ve toplantı yapmakla suçlandılar. Ülke içerisindeki bağlantıları araştırılıyor" dedi. İran Yargı Erki tarafından 17 Mayıs'ta yapılan açıklamada, Kohler ve Paris adlı iki Fransız'ın ülkede rejim karşıtı gösteriler organize etmeyi planladıklarının tespit edilmesi üzerine tutuklandıkları belirtilmişti.

Fransa vatandaşlarını uyarmıştı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransız-İranlı çifte vatandaşlar da dahil Fransız vatandaşların, hangi gerekçeyle olursa olsun İran'a kesinlikle seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunulmuştu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı