İran Dışişleri: Bu savaşta iki tarafa da yardım etmeyeceğiz

İran Dışişleri: Bu savaşta iki tarafa da yardım etmeyeceğiz
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İtalyan gazetesi La Repubblica'ya konuştu. Rusya-Ukrayna savaşında her iki tarafa da yardım etmeyeceklerini belirten Abdullahiyan, Ukrayna’da çözümün, müzakerelerden geçtiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İtalyan La Repubblica gazetesine demeç verdi. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı 24 Şubat'ta başlattığı savaşa ilişkin Abdullahiyan, "Biz, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri saldırısına karşıyız. Baştan beri bu savaşı durdurmaya ve taraflar arasında siyasi müzakereleri başlatmaya çalıştık. Ben kendim 3 kez Ukrayna Dışişleri Bakanı ile birçok kez de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile temasa geçtim" ifadelerini kullandı.

ABD'nin İHA iddialarına cevap verdi

Abdullahiyan, Ukrayna'da çözümün savaştan değil, müzakerelerden geçtiğini vurguladı. İran'ın, Ukrayna savaşı için Rusya'ya yüzlerce insansız hava aracı (İHA) göndereceğine dair ABD yönetimince ortaya atılan iddianın sorulması üzerine Abdullahiyan, şunları söyledi: "Rusya ile aramızda savunma sektörünün de olduğu farklı iş birliklerimiz var. Ancak bu savaşta yer alan her iki tarafa da yardım etmeyeceğiz çünkü durdurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu çatışmadaki mevcut sorunun, ABD’nin dahil olduğu bazı Batı ülkelerinin, kendi silahlarını satma arayışı olduğuna inanıyorum. Biz tırmanmaya yol açabilecek herhangi bir eylemden kaçınacağız."

Üçlü zirve gündeminde Türkiye'nin olası operasyonu olacak

Abdullahiyan, Astana formatında liderler düzeyinde üçlü zirvenin gelecek hafta yapılacağını ve bunun, 3 yıl aradan sonra ilk zirve olacağını vurgulayarak "Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşü, Suriye’ye yönelik yaptırımlar, sınır bölgesinde terörle mücadele için Türk askeri operasyonlarının olasılığı gibi önemli konular görüşülecek" dedi. İran ile yapılan nükleer müzakere sürecine de değinen Abdullahiyan, "Yeni İran hükümeti, muadilleriyle ciddi müzakereler yürüttü. Bir taslağa ulaştık ki yüzde 90’ı üzerinde Amerikalıların ve 4+1'in konsensüsü var" diye konuştu.

'Başarısızlık demeyi doğru bulmuyorum'

Abdullahiyan, yaptırımların iptali hususunda da ABD ile temas halinde olduklarını, AB ve bazı ülkelerin bakanlarıyla hem taslakta hem de masaya konulan fikirlerde ilerleme kaydettiklerini söyledi. İran Dışişleri Bakanı, Doha’daki görüşmeler için "başarısızlık" demeyi doğru bulmadığını, bazı ilerlemeler olduğunu ancak güçlü garantiler talep ettiklerini aktardı.

Abdullahiyan, son aylarda Suudi Arabistan ile pozitif görüşmeler de yaptıklarını kaydetti.

ABD'nin İran iddiaları

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran'ın yakın zamanda Ukrayna savaşı için Moskova'ya aralarında silahlı olanların da bulunduğu yüzlerce insansız hava aracı (İHA) göndereceğine ve Rus askerlerine İHA eğitimi vereceğine dair ellerinde istihbarat olduğunu söylemişti.

Kaynak:AA