İran Basınından 'Sert' Türkiye Eleştrisi!

İran Basınından 'Sert' Türkiye Eleştrisi!
Suriye ihtilafında Esad yönetimine destek veren İran’ın devlet medyasından Türkiye’ye ağır eleştiriler sürüyor.İran devletinin İngilizce haber kanalı PressTV, Türkiye’nin sınırına akan Suriyelilere ,IŞİD militanları...

Suriye ihtilafında Esad yönetimine destek veren İran’ın devlet medyasından Türkiye’ye ağır eleştiriler sürüyor.

İran devletinin İngilizce haber kanalı PressTV, Türkiye’nin sınırına akan Suriyelilere ,IŞİD militanları engel olurken Türk askerlerinin “kayıtsız” kaldığınI gösteren bir videoyu siyasi analist İbrahim Musavi’ye yorumlattırdı.

İbrahim Musavi de, PressTV’nin “Türkiye DAEŞ teröristlerine gelince neden o kadar ilgisiz?” gibi tepkisel sorularını yanıtladığı mülakat sırasında Türkiye’nin Suriye’deki cihatçı grupları “desteklediğini” öne sürerek Türkiye’nin, IŞİD ve diğer cihatçı grupların sivillere yönelik “eylemlerini görmezlikten geldiği” iddiasında da bulundu.

Bu arada, Musavi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’nin IŞİD’e katılmak isteyen savaşçılara karşı daha çok çaba göstermesi gerektiği sözlerine dikkat çekilmesi üzerine Obama’nın samimi olduğunu pek sanmadığını belirterek, “Türkiye’nin daha çok çabada bulunması gerekiyorsa eğer, Amerikalılar da bunu daha fazla yapmalı” karşılığını verdi. “Türk yetkilileri BM kararlarına uymadığında, sorumluluklarını üstlemediğinde o zaman uluslararası toplumun bir şeyler yapması gerektiğini” de öne sürdü.