Irak'ta Sadr Hareketi başbakan adayını kendi içinden çıkaracak

Irak’ta genel seçimlerden en çok oyu alan Sadr Hareketi'nde hükümet kurma görüşmelerini yürüten komite üyesi Nassar Rubayi, başbakan adayını ise kendi içlerinden göstereceklerini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ekim 2021 14:57
Irak'ta Sadr Hareketi başbakan adayını kendi içinden çıkaracak

Şii lider Mukteda es-Sadr'ın temsilcisi Nassar Rubayi, Irak resmi haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamada, öncekiler gibi bakanlıkların partiler arasında bölüşüldüğü bir hükümet kurmayacaklarını ifade etti.

Rubayi, "Gelecek hükümet, siyasi uzlaşıya dayalı olmayacak. Bu hükümet, ayrıca tüm bileşenleri temsil edecek bir hükümet (bağımsızlardan) olacak" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan erken genel seçimleri Sadr Hareketi birinci tamamlamıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre Sadr'a bağlı grup, 329 sandalyeli Meclise 73 vekil gönderirken, Sünni lider Muhammed Halbusi’nin Takaddüm Partisi ise 40’a yakın sandalyeyle ikinci olmuştu.

Mukteda es-Sadr, seçimlerin ardından hükümet kurma görüşmelerinin yürütülmesi için Harekete bağlı 4 kişiden oluşan komite oluşturmuştu.

Bu arada yerel basında çıkan bazı haberlerde Şii lider Sadr’ın mevcut Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin bir dönem daha başbakanlığı yürütmesinden yana olduğu iddia edilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı