İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmadı

Uluslararası seyahatlerde Mayıs ayından bu yana İngiltere'nin kırmızı listesinde yer alan Türkiye, talep edildiği üzere koronavirüs verilerini paylaşmaya başlamıştı. İngiltere, uluslararası seyahatler için listelerini güncelledi, Türkiye kırmızı listede kalmaya devam etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ağustos 2021 16:14
İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmadı

İngiltere uluslararası seyahatler için yeşil, sarı ve kırmızı listelerini güncelledi. Türkiye İngiltere'nin kırmızı listesinde kalmaya devam etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İngiltere'nin talep ettiği bazı koronavirüs verilerinin paylaşılmaya başlanmış olması, Türkiye'nin bu listeden çıkabileceği yönündeki umutları artırmıştı. Mevcut kurallara göre Türkiye'den İngiltere'ye yalnızca İngiliz vatandaşları ve oturma izni olanlar gidebiliyor ve 11 gecelik otel karantinası için 2 bin 285 sterlin ücret ödemesi gerekiyor.

Türkiye'den otel karantinasına girmeden İngiltere'ye ulaşmanın tek yolu, turuncu veya yeşil listedeki bir ülkede 10 gece geçirmek. İngiltere'nin güncellemesinde yer değiştiren ülkeler de oldu.

Karadağ ve Tayland da kırmızı listeye alındı 

Tayland ve Karadağ'ın da  kırmızı listeye geçirileceği açıklandı. Kanada, Danimarka, Finlandiya, Liechtenstein, Litvanya ve İsviçre ise turuncu listeden yeşil listeye alındı.

Turuncu listedeki ülkelerden İngiltere'ye gelenlerin 10 gün ev karantinasına girip iki PCR testi yaptırması, yeşil listedeki ülkelerden gelenlerin ise karantinaya girmeden yalnızca 2. günde bir PCR testi yaptırması gerekiyor.