İngiltere, Prens Philip'e veda etti

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 99 yaşında hayatını kaybeden eşi Prens Philip, Windsor Kalesi'nde yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Nisan 2021 00:12
İngiltere, Prens Philip'e veda etti

İngiltere halkı Prens Philip'e, Kraliçe II. Elizabeth ise 73 yıllık eşine veda etti. Prens Philip için Kraliyet ailesinin resmi konutlarından olan Windsor Kalesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Başkent Londra'ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan kaledeki tören, 14.40'ta (TSİ 16.40) başladı.

Cenaze aracına Prens Phillip'in çocukları Prens Charles, Andrew ve Edward ile Prenses Anne ve Kraliyet ailesinin diğer üyeleri eşlik etti.

prens-philipin-cenaze-toreni-tamamlandi-7187-dhaphoto1.jpg

Kraliçe 2. Elizabeth korteji otomobille takip etti

Prens William ile Kraliyet'teki görevlerinden ayrılan ve ailesiyle sorunları olduğunu söyleyen Prens Harry'nin arasında Prenses Anne'in oğlu Peter Phillips'in yürüdüğü görüldü. Kraliyet ailesinin erkek üyelerinden askeri üniforma yerine sivil kıyafetler giymeleri istendi.

Muhafız alayı ve bazı komutanların en önde bulunduğu korteji, Kraliçe 2. Elizabeth bir otomobille takip etti.

Tasarımına yardım ettiği Land Rover'la getirildi

Cenaze aracı, saat 14.53'te Prens Philip'in defnedileceği Saint George Şapeli'ne vardı. Prens Philip'in tabutu tasarımına yardımcı olduğu yeşil arkası açık Land Rover'la St. George Şapeli’ne taşındı.  Tabutun üzerine Prens Philip'in donanma şapkası ve törenlerde kullanılan donanma subayı kılıcı konuldu.

Boris Johnson yerini bir Kraliyet ailesi üyesine verebilmek için törene katılmadı

Şapeldeki dini tören 15.00'da başlarken koronavirüs kısıtlamaları gereği içeri sadece 30 kişi alındı. Başbakan Boris Johnson da yerini bir Kraliyet ailesi üyesine verebilmek için törene katılmadı. Kraliçe'nin tek başına oturduğu törende Prens Phillip'in 3 Alman akrabası da yer aldı.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, top atışları yapıldı. Tören kapsamında 1 dakikalık saygı duruşunun şapelde dört şarkıcıdan oluşan küçük bir koro, Prens Philip tarafından seçilen müzik parçalarını seslendirdi. Ardından Philip’in tabutu, St. George Şapeli’nin altında bulunan kraliyet lahitine indirildi. Prens Phillip'in cenazesinin 15.45'te şapelde defnedilmesiyle tören sona erdi.

prens-philipin-cenaze-toreni-tamamlandi-7187-dhaphoto4.jpg

 

prens-philipin-cenaze-toreni-tamamlandi-7187-dhaphoto7.jpg

Kraliyet Ailesi bir hafta daha yas tutacak 
Ulusal yas dönemi, cenaze töreninin yapıldığı gün sona erdi. Kraliyet Ailesi, bir hafta daha yas tutmaya devam edecek.

prens-philipin-cenaze-toreni-tamamlandi-7187-dhaphoto6.jpg

kralice-ve-esi-001.jpg

En uzun süreli kraliyet eşi oldu

Yunanistan adası Korfu'da 10 Haziran 1921 yılında dünyaya gelen Prens Philip, Elizabeth ile kraliçe olmadan 5 yıl önce 1947'de evlendi ve "en uzun süreli kraliyet eşi" oldu. Babası Yunanistan Kralı Birinci George'un küçük oğlu Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew olan Prens Philip'in 4 çocuğu, 8 torunu ve onların da 10 çocuğu bulunuyor. Philip ve Elizabeth, 70. evlilik yıl dönümlerini Kasım 2017'de kutlamışlardı.

2021-nisan-20210417-2-47868850-64343613.jpg

İHA