Prens Philip'in cenaze programı belli oldu

Buckingham Sarayı, Prens Philip'in cenaze töreninin 17 Nisan Cumartesi günü Windsor'da düzenleneceğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Nisan 2021 17:43
Prens Philip'in cenaze programı belli oldu

Buckingham Sarayı, dün yaptığı açıklama ile İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in 99 yaşındaki eşi Prens Philip'in yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Bugün yapılan açıklama ile Prens Philip'in cenaze töreninin 17 Nisan'da yapılacağı duyuruldu. 

Kraliyet ailesi, cenaze törenine ilişkin detayları açıkladı. Buna göre, cenaze töreni 17 Nisan Cumartesi günü yerel saatle 15.00'te Prens Philip’in hayatını kaybettiği Windsor kalesindeki St. George's Şapeli'nde yapılacak.

Törenin düzenleneceği güne kadar tüm ülkede ulusal yas ilan edilecek, 18 Nisan saat 08.00'e kadar tüm resmi binalardaki bayraklar yarıya indirilecek.

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle halka kapalı gerçekleştirilecek tören 30 kişiyle sınırlı tutulacak, törene davet edileceklerin listesi 15 Nisan'da duyurulacak. Prens Philip'in cenaze töreni televizyonlarda canlı yayınlanacak ve törenin yapılacağı saatte tüm ülkede 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

BBC'de yer alan haberde, Kraliyet ailesindeki unvanlarından vazgeçen ve ABD'de yaşamaya başlayan, ABD televizyonlarına yaptığı açıklamalar nedeniyle ülkede tartışmalara yol açan Sussex Dükü Prens Harry’nin de cenazeye katılacağı, eşi Sussex Düşesi Meghan Markle'ın ise riskli hamilelik geçirdiği için törende bulunamayacağı kaydedildi.