Boris Johnson, Prens Philip’in cenaze törenine katılmayacak

İngiltere Başbakanlık Ofisi, Başbakan Boris Johnson'ın 17 Nisan'da gerçekleşecek olan Edinburgh Dükü'nün cenaze törenine katılmayacağını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Nisan 2021 00:57
Boris Johnson, Prens Philip’in cenaze törenine katılmayacak

Downing Street'ten yapılan açıklamada, koronavirüs kısıtlamalarının bir sonucu olarak, Edinburgh Dükü Prens Philip'in cenazesine yalnızca 30 kişinin katılabileceği hatırlatıldı.

Başbakanlık’tan bir sözcü yaptığı açıklamada, "Başbakan’ın başından beri, Kraliyet Ailesi için en iyisine göre hareket etmek istediğini” ve “mümkün olduğunca fazla sayıda aile üyesinin törene katılmasına imkan sağlamaya çalıştığını” söyledi.

BBC muhabiri Chris Mason, Başbakan Boris Johnson’ın cenaze törenine katılmamasıyla ilgili olarak, "Anladığım kadarıyla, böyle bir cenazeye katılmaları beklenenler protokol icabı çok önceden belirlenmiş durumda ve normal zamanlarda başbakanı da içerecek şekilde düzenleniyor. Fakat Covid kısıtlamaları göz önüne alındığında, Boris Johnson, onu daha iyi tanıyan birine orada olma şansını tanımak için katılmayacağını söylemenin uygun olduğunu düşündü."