İngiltere baklayı ağzından çıkardı: Talibanla çalışırız

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan’da hükümete girmeleri halinde ülkesinin Taliban ile birlikte çalışabileceğini söyledi. “İngiliz hükümeti, iş başındaki hükümet kim olursa olsun, belirli uluslararası normlara uyması koşuluyla onunla birlikte çalışacaktır” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Temmuz 2021 11:17
İngiltere baklayı ağzından çıkardı: Talibanla çalışırız

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan’da hükümete girmeleri halinde ülkesinin Taliban ile birlikte çalışabileceğini söyledi.

Bu sözler NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi sonrasında nasıl bir düzen planlandığı konusundaki tartışmalar için de bir ipucu niteliğinde. Bir grup stratejist Taliban ile Afgan Hükümetinin iş birliği yapmayı planlandığını dile getiriyor. 

İngiliz basınına konuşan Wallace, “İngiliz hükümeti, iş başındaki hükümet kim olursa olsun, belirli uluslararası normlara uyması koşuluyla onunla birlikte çalışacaktır” dedi.

Walace, bununla birlikte, ülkesinin Afganistan’da yeni hükümetin ciddi bir şekilde insan haklarına aykırı davranması halinde ilişkilerini gözden geçireceği uyarısında bulundu. ABD ve İngiltere'nin aralarında bulunduğu NATO güçleri 2001'den beri Afganistan'da Taliban'a karşı savaşmak üzere bulunuyordu.