İlk uzay filminin ekibi uzayda akşam yemeği yedi

Uzayda çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan 'Vızov'un (Sınanma) yönetmeni Klima Şipenko ve aktris Yuliya Peresild’in de aralarında bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) mürettebatı, ABD’ye ait modülde beraber akşam yemeği yediler.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2021 12:00
İlk uzay filminin ekibi uzayda akşam yemeği yedi

Uzayda çekilecek olan ilk filmin yönetmeni Klima Şipenko, aktris Yuliya Peresild ile birlikte UUİ mürettebatı ile akşam yemeği yedi. Fransız astronot Thomas Pesquet, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yemeğe ilişkin, "Hep birlikte akşam yemeği yedik. İstasyona yeni gelen Anton Şkaplerov, Klima ve Yuliya da bizimleydi. 5 ayın ardından yeni hikayeler duymak harika" açıklamasını yaptı.

UUİ’de şu an Rus Oleg Novitskiy, Pyotr Dubrov, Anton Şkaplerov; ABD’li Mark Vande Hei, Shane Kimbrough, Megan McArthur; Japon Akihiko Hoshide, Fransız Thomas Pesquet (istasyon komutanı), Klim Şipenko ve Yulia Peresild bulunuyor.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rus yönetmen Klim Şipenko ve oyuncu Yulia Peresild, 5 Ekim’de ‘Vıyzov’ isimli filmin çekimleri için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderilmişti. İkili Soyuz MS-19 aracı ile Kazakistan'ın Baykonur üssünden uzaya hareket etmişti.

Bir doktorun hikayesini anlatacak

Film, bir doktorun, sağlık durumu nedeniyle Dünya’ya gelip tedavi olamayan bir kozmonotu uzayda ameliyat etmek zorunda kalmasını konu alıyor.

Ne olmuştu?

Rusya, dünyanın uzayda çekilecek ilk filmi için 37 yaşındaki aktris Yuliya Peresild ile 38 yaşındaki sinema yöneticisi Klim Şipenko, Kazakistan’daki Baykonur Üssü’nden UUİ’ye fırlatılmıştı.

Yönetmen Şipenko uçuş öncesinde düzenlenen basın toplantısında uçuş kıyafetiyle bir demeç vermiş ve filmin bir nevi deney olacağını söylemişti. Şipenko "Eminim ki bazı şeyler planladığımız gibi gidecek, bazı şeyler ise planladığımız gibi gitmeyecek" ifadelerini kullanmıştı.