Halkı Açlıkla Boğuşan Cumhurbaşkanı'ndan Görkemli Kutlama!

Halkı Açlıkla Boğuşan Cumhurbaşkanı'ndan Görkemli Kutlama!
Zimbabwe'de 36 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Robert Mugabe 92’nci yaş gününü kutladı. Ülkesi açlıkla boğuşan Mugabe’nin bir hafta süren doğum günü etkinlikleri için 800 bin dolar harcandı.Robert Mugabe ve kendisinden...

Zimbabwe'de 36 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Robert Mugabe 92’nci yaş gününü kutladı. Ülkesi açlıkla boğuşan Mugabe’nin bir hafta süren doğum günü etkinlikleri için 800 bin dolar harcandı.

Robert Mugabe ve kendisinden 42 yaş küçük eşi Grace Mugabe

DÜNYANIN en yaşlı siyasi lideri unvanını elinde bulunduran Zimbabwe Cumhurbaşkanı Mugabe’nin 92’nci yaş gününü kutlamak için bir dizi görkemli etkinlik düzenlendi.

Mugabe’nin doğum günü şerefine yapılan en büyük kutlama dün UNESCO DünyaMirası listesindeki Zimbabwe Harabeleri’nde gerçekleşti.

Yüzlerce hayvanın kurban edildiği şölene en az 50 bin kişinin katıldığı açıklandı.

Parti için çok sayıda pasta hazırlandı. Afrika kıtası ve Zimbabwe Harebeleri şeklindeki pastalar dikkat çekti. Zimbabwe Harabeleri şeklindeki pastanın 92 kilogram olduğu açıklandı.

Zimbabwe basını, kutlamaların yaklaşık 800 bin dolara mâl olduğunu tahmin ettiklerini söyledi ve “ülke aşırı kuraklık ve kriz ile boğuşurken cumhurbaşkanının doğum günü için bu kadar para ve emek harcamasının” ülkedeki muhalifleri kızdırdığını dile getirdi.

NEYİ KUTLUYORUZ?

Siyasi analist Takavafira Zhou, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Ülkemizin ekonomisini çökerten, bizi dilenciler ve satıcılardan ibaret bir ulus haline getiren 92 yaşında bir adamın doğum gününün kutlanacak yanı olduğunu düşünmüyorum. Onlar şölende ziyafet çekerken, kutlama alanının hemen dışından aç insanlar olacak" dedi.

Hürriyet