Haiti'nin iade talebinde bulunduğu zanlı Türkiye'den ABD'ye gönderildi

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise'ın suikastına karıştığı iddiasıyla Haiti tarafından aranan bir kişinin, Türkiye'deki bir geri gönderme merkezinden salındığı ve Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) geri gönderildiği bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 14:00
Haiti'nin iade talebinde bulunduğu zanlı Türkiye'den ABD'ye gönderildi

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastına karıştığı iddiasıyla Haiti tarafından aranan zanlının avukatlarından Mahmut Barlas yaptığı açıklamada, şahsın Türkiye'deki bir geri gönderme merkezinden 3 Ağustos'ta serbest bırakıldığını ve ABD'ye geri gönderildiğini söyledi.

Miami'de yaşayan Haiti ve ABD vatandaşı gayrimenkul müteahhidi işadamı Samir Handal, geçtiğimiz kasım ayında ABD'den Ürdün'e gitmek için Türkiye'den geçtiği sırada Interpol'ün kırmızı bülteniyle gözaltına alındı.

Haiti'nin iade talebini reddetti

Daha sonra avukatları, talepleri üzerine kırmızı bültenin son bir incelemeye kadar askıya alındığını ve bir Türk mahkemesinin 4 Temmuz'da Haiti'nin Handal için yaptığı iade talebini reddederek iş adamının serbest bırakılmasına karar verdiğini aktardı.

Ne olmuştu?

2017'de göreve gelen 53 yaşındaki eski iş adamı Moise, Temmuz 2021'de özel konutunda vurularak öldürülmüştü. Saldırıda eşi de yaralanmıştı.

Handal, suikastın planlayıcısı olduğundan şüphelenilen Emmanuel Sanon'a sadece bir ev kiraladığını ve Moise'ı öldürmeye yönelik herhangi bir plandan haberdar olmadığını söylemişti.

Handal'ın avukatları iş adamının Haiti'de ağır işlerde çalıştırılacağı için iade edilmemesi gerektiğini ifade etmiş, ülkedeki siyasi belirsizliğe de vurgu yapmışlardı.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER