Güney Kore'yi Tehdit Eden Düşüşte 'Ulusal Acil Durum' Çağrısı Yapıldı

Güney Kore'yi Tehdit Eden Düşüşte 'Ulusal Acil Durum' Çağrısı Yapıldı
Dünyada doğurganlık oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore'de doğum oranı gittikçe düşüyor. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkesinin düşük doğum oranlarına önlem amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan etti.

Yonhap'ın raporuna göre, Devlet Başkanı Yoo Seongnam, Ar-Ge Merkezi'nde düzenlenen "düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus" konulu toplantıda konuştu.

''DEMOGRAFİK ULUSAL ACİL DURUM İLAN EDİYORUM''

Düşük doğum oranıyla mücadele etmek için hükümetin her türlü çabayı göstereceğini vurgulayan Yoon, "Bugün resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorununu çözmek için kapsamlı bir müdahale sistemi hayata geçireceğiz," dedi.

93771068-gettyimages-137761229.jpg

3 TEMEL ALANDA YOĞUNLAŞILACAK

Yoon, bu çerçevede "iş ve yaşam dengesini sağlama, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi konut sağlama" gibi üç temel alanda yoğunlaşacaklarını ifade etti.

BAKIM DESTEĞİ ARTTIRILACAK

Ebeveynlerin üzerindeki yükü azaltmak için çocuk bakım desteğini artırmayı ve ilkokullarda okul sonrası programları genişletmeyi taahhüt eden Yoon, önlemlerin uygulanması için geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı'nın kurulacağını belirtti.

103276767-kore2.jpg

2023 yılında Güney Kore, 0,72 ile dünyanın en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında ilk sıraya yerleşmişti.