Frankfurt Belediye Başkanı, tekmeci Yerkel'i kentinde istemiyor

Türkiye‘nin Frankfurt Başkonsolosluğu‘na Ticaret Ataşesi olarak atanmasıyla gündeme gelen tekmeci Yusuf Yerkel için Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann Dışişleri Bakanı Baerbock'a bir mektup yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ocak 2022 17:52
Frankfurt Belediye Başkanı, tekmeci Yerkel'i kentinde istemiyor

Frankfurter Rundschau gazetesinde yer alan habere göre Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock‘a bir mektup yazarak konuyla ilgili bilgi istedi.

'Bu kişiyle ilgili endişeleri ciddiye alıyorum'

BirGün Gazetesi'nin aktardığına göre, Feldmann, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu kişiyle ilgili endişeleri çok ciddiye alıyorum" dedi.

Söz konusu atamayla ilgili olarak Frankfurt Büyükşehir Belediyesi'nin bilgilendirilmediğini belirten Feldmann, konunun Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklığa kavuşturulması için Bakan Baerbock‘un bu konudaki değerlendirmesini beklediğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybetmesi ardından dönemin Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, faciadan sonra Erdoğan'ı protesto eden bir madenciyi tekmelerken görüntülenmişti. Türkiye ve dünyanın gündemine oturan bu fotoğraf sonrası Yerkel'in Frankfurt'a "Ticari Ateşe" olarak atanması, Almanya'da tepkiyle karşılanmıştı.