Fosili bulunan milyonlarca yıllık canlıya Zelenski adı verildi

Fosili bulunan milyonlarca yıllık canlıya Zelenski adı verildi
İngiliz Royal Society Open Science dergisine göre, 150 milyon yıllık soyu tükenmiş bir deniz canlısına Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin adı verildi. Newsweek'te yer alan haberde ise sözkonusu canlının omurgasız olduğuna dikkat çekildi.

İngiliz Royal Society Open Science dergisinde Afrika’da kalıntıları bulunan soyu tükenmiş omurgasız bir deniz canlısına Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin adı verildiği yazıldı.

Etiyopya’da keşfedildiği ifade edilen fosil, 2021’de araştırmalar için Polonya’daki Silesia Üniversitesi’ne götürülmüştü. Buluntunun 145-201 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilirken makaleye göre deniz canlısı Zelenski'nin cesareti onuruna "Ausichicrinites zelenskyyi" adını aldı.

Polonya, Katowice, Silesia Üniversitesi'nden Profesör Mariusz Salamon, Newsweek'e verdiği demeçte, "Fosil olağanüstü bir şekilde korunmuştur. Ausichicrinites zelenskyyi'nin 10 büyük kolu ve pençe benzeri uzantılardan oluşan bir halkası vardı. Hayvan 150 milyon yıl önce yaşadı ve fosil, kol hareketlerinin olası izlerini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Salamon, sözkonusu fosile Zelenski'nin isminin verilmesinin nedenini ise şöyle açıkladı: "Ukrayna'nın altıncı ve şu anki cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin onuruna, özgür Ukrayna'yı savunmadaki cesareti ve yiğitliği nedeniyle bu isim verildi."

halktv.com.tr // Dış Haberler