Fas kazandı, Brüksel karıştı: 'Yakalayın' emri verildi

FIFA Dünya Kupası F Grubu ikinci maçında Fas, Belçika'yı 2-0 mağlup etti. Brüksel'de sokaklar karıştı. Brüksel Belediye Başkanı Close 'yakalayın' emri verdiğini duyurdu. Amsterdam'da da Faslıların kutlaması karışıklığa döndü. Kentte havai fişekler atıldı, araçlar zarar gördü.

Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası F Grubu ikinci maçında Fas'ın Belçika'yı 2-0 yenmesinin ardından Belçika sokakları karıştı. Ülkenin başkenti Brüksel'de Fas taraftarı oldukları düşünülen bir grup, tarihi Grand Place yakınlarında yoldan geçen bazı araçlara saldırdı.

Gazetecinin yüzüne havai fişek isabet etti

Bir aracı ters çeviren grup, etrafta bulunan bankları sökerken, elektrikli scooterları ateşe verdi. Çıkan olaylarda, çok sayıda araç ve mağaza hasar gördü. Çıkan olaylarda polise havai pişekle saldırılması sırasında yüzüne havai fişek isabet eden bir gazeteci yaralandı. Gazetecinin sağlık durumu hakkında ise bilgi verilmedi.

Polis müdahale etti

Kısa sürede büyüyen olaylar üzerine çok sayıda polis olay yerine gelerek, TOMA'larla kalabalığa müdahale etti. Olayların Brüksel’in tarihi ve turistik merkezi Grand Place'a yakın olması nedeniyle polis, caddeye barikat kurarak olayların turistik merkeze sıçramasını önledi.

Belediye Başkanı’ndan 'yakalayın' emri

Brüksel Belediye Başkanı Phillipe Close yaptığı açıklamada, yaşanan olaylardan dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, ''Polise olay çıkaranları yakalama emri verdim'' ifadelerini kullandı.

Brüksel Başkent Bölgesi Başbakanı Ruddy Vervoort ise yaptığı açıklamada, çıkan şiddet olaylarını kınadı.

Amsterdam'da da sokaklar karıştı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da da Faslıların kutlamaları sırasında çıkan olaylarda bir araç yandı.

Maçın bitmesinin ardından Amsterdam'da yaşayan Faslılar, araç ve motorlarıyla şehirdeki Merkator, Osdorp ve 4045 meydanlarında korna çalarak, tur attı.

Çok sayıda havai fişek kullanılan kutlamalar esnasında Merkator Meydanı'nda bir araç ateşe verildi.

Polis olayların yaşandığı yolları trafiğe kapatırken, itfaiye yangına müdahale etti.

Rotterdam ve Lahey'de gösteriler

Polis, Twitter'dan yaptığı açıklamada Rotterdam'daki kutlamalarda 500 civarında Faslının taşkınlık çıkardığını belirterek, müdahale edilmek üzere çok sayıda polis ve panzerin olay yerine intikal ettiğini aktardı.

Lahey'deki Vaillant Meydanı'ndaki kutlamalarda çok sayıda havai fişek kullanıldığını ifade eden polis, taraftarlardan meydanı boşaltmalarını istedi.

İstanbul'da da Fas taraftarları sokağa çıktı

İstanbul’da yaşayan Fas uyruklular da galibiyetin ardından kutlama yaptı. Fatih ve Esenyurt’ta park ve sokakları dolduran Faslılar meşale yakıp tezahürat yaptı.

Kaynak:AA