Eurovision'da korona gölgesi: Banttan yayınlanacak
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.05.2021 08:44

Eurovision'da korona gölgesi: Banttan yayınlanacak

Geçen yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle iptal edilen Eurovision şarkı yarışması, bu yıl katı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilecek. Ülke temsilcilerinde koronavirüs saptanması durumunda salona alınmayarak, banttan yayın yapılacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl iptal edilen 65. Eurovision Şarkı Yarışması, Pazar akşamı Hollanda'nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Eurovision tarihindeki en katı kuralların uygulandığı yarışmada ilk yarı final yarın, ikinci yarı final Perşembe, final ise Cumartesi günü yapılacak.

Yarı finaller ve finale 3 bin 500'er seyircinin alınacağı yarışmada, ekipteki herhangi bir kişide koronavirüs saptanan ülke temsilcilerinin salona girmesine izin verilmeyecek.

Bu ülkeler, daha önce kaydedilmiş görüntüler aracılığıyla "banttan" yarışacak.

Duncan Laurence'in seslendirdiği şarkı ile 18 Mayıs 2019'da birinciliği elde eden Hollanda, 65. Eurovision Şarkı Yarışması'nı düzenleme hakkını kazandı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle Rotterdam kentinde yapılması planlanan etkinlik bu yıla ertelendi.

Ahoy Gösteri Merkezi'nde yapılacak yarışma, Pazar akşamı Erasmus Köprüsü'nde sanatçıların tanıtıldığı açılış töreniyle başladı. Açılış töreni, bu yılki yarışmanın, geçmiştekilerden her açıdan farklı olacağını gösterdi.

 

Dünya