Erdoğan'dan İsveç'e: Somut adımlar atın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile telefon görüşmesinde, iki ülke ilişkileri ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu ele alındı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 20:54
Erdoğan'dan İsveç'e: Somut adımlar atın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile telefonda görüştü. Sözkonusu görüşmenin konusunu iki ülke ilişkileri ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu oluşturdu.

Terör örgütlerine desteği bırakın uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Andersson ile görüşmesinde, İsveç’in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması gerektiğini vurguladı.

'Somut adımlar atın'

Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, İsveç'in PKK ve örgütün Suriye ile Irak'taki uzantıları bakımından Türkiye'nin kaygılarını paylaşan somut adımlar atmasını beklediklerini belirtti.

Ne olmuştu?

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine kabul edilmesini veto etmiş, iki ülkenin de ittifaka katılabilmesi için Ankara, F-35 savaş jeti programının yeniden başlatılması, Washington'dan F-16 satın alabilme ve Rusya'dan satın alınan S-400 füze sistemi için uygulanan yaptırımların kaldırılması koşullarını öne sürmüştü.

Öte yandan Türkiye, terör örgtü YPG'ye desteğin sona erdirilmesini, FETÖ ve PKK ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle aranan 30 kadar kişinin iadesini istemişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı