Erdoğan ABD'ye gidiyor

Erdoğan ABD'ye gidiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19-21 Eylül'de ABD'yi ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19-21 Eylül'de ABD'yi ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19-22 Eylül tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye gidecek. Erdoğan'ın, Manhatan’de yapımı tamamlanan Türk Evi’nin de açılışını yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenecek zirvede dünya liderlerine hitap edecek. Erdoğan’ın, zirve kapsamında bazı ülke liderleriyle de ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Erdoğan, ziyaretinde bir binanın da açılışını yapacak.

Türkiye, Amerika’nın New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin karşısında 32 katlı bir gökdelen inşa etti.

Eylül 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından temeli atılan binanın yapımı tamamlandı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak üzere önümüzdeki günlerde ABD’ye ziyarette bulunacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, binanın açılışını da yapacak.

291 milyon 260 bin 400 dolar

Dışişleri Bakanlığı'nın verilerinden elde ettiği bilgiye göre New York'taki Türkevi binasının maliyeti 291 milyon 260 bin 400 dolar.

Erdoğan, Türkevi'nin 2017 yılında gerçekleştirilen temel atma töreninde yeni bina ilgili şunları söylemişti:

“Eski Türkevi binası yeri isabetli olmakla birlikte ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmişti. Bu vesileyle eski Türkevi IBM'den satın alınmıştır. Başbakan olduğum dönemde burası bize yetmez daha fazlasına lazım sağından solundan alabileceğimiz bir yer yok mu gayretine girmiştik. Tüm aşamalarıyla yakından ilgilendiğim bu projenin sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman haline getirme hedefindeyiz. Tam karşısındaki BM binasına asıl misyonunu hatırlatacak şekilde görev yapacağına inanıyorum.”