En Zengin Aile Hizmetçileri İstismar Etti

En Zengin Aile Hizmetçileri İstismar Etti
İngiltere'nin en zengin ailesi hizmetçileri istismar etmekten suçlu bulundu. Cenevre'deki villalarında çalıştırmak için Hindistan'dan getirdikleri hizmetçileri istismar eden aile suçlu bulundu.

İngiltere'nin en zengin ailesinin dört üyesi, Cenevre'deki villalarında çalışmak üzere Hindistan'dan getirilen personeli istismar etmekten hapis cezasına çarptırıldı. Prakash ve Kamal Hinduja'nın yanı sıra oğulları Ajay ve eşi Namrata, bir İsviçre mahkemesi tarafından istismar ve yasadışı istihdamdan suçlu bulundu ve dört ila dört buçuk yıl arasında değişen cezalara çarptırıldı.

Daha ciddi bir suçlama olan insan kaçakçılığından beraat ettiler. Sanıkları temsil eden avukatlar karara itiraz etmeyi planladıklarını söyledi. Sanıkların avukatı Robert Assael mahkeme dışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Şok oldum. Bu konuda sonuna kadar mücadele edeceğiz."

"GÜNDE 18 SAAT ÇALIŞMAYA SADECE 7 POUND"

Anavatanları Hindistan'dan getirilen üç işçi, ailenin günde 18 saat çalışmaları için kendilerine 7 £ (8 $) kadar düşük bir ücret (İsviçre yasalarına göre gereken tutarın onda birinden az) ödediğini iddia etti ve pasaportlarına el koydu.

Ayrıca, servetinin 37 milyar £ civarında olduğu tahmin edilen ailenin, Cenevre'nin zengin mahallesi Köln'deki evden çıkmalarına nadiren izin verdiğini de iddia ettiler. Duruşma sırasında savcılar, ailenin hizmetçilerden çok köpeklerine harcadığını iddia etti. Savunma, çalışanların geniş sosyal yardımlar aldığını, tecrit altında tutulmadıklarını ve villadan ayrılmakta özgür olduklarını savundu. Bay Assael, çalışanların "onlara daha iyi bir yaşam sundukları için Hindujalara minnettar olduklarını" savundu.

Her ikisi de 70 yaşın üzerindeki yaşlı Hindujalar, sağlık durumlarının kötü olduğunu ileri sürerek mahkeme duruşmalarına katılmadı. Ajay ve Namrata mahkemeye katıldılar ancak kararı dinlemek için orada değildiler.

Kararın ardından savcılık, genç Hinduja çifti için derhal gözaltı kararı verilmesini talep etti, ancak bu talep hakim tarafından reddedildi. Savunma, Kamal Hindula'nın şu anda Monako'da hastanede olduğunu ve diğer üç aile üyesinin de onun yanında olduğunu söyledi.

Kaynak:halktv.com.tr