DSÖ: Salgın, güçlendirici aşılarla değil yüzde 70 aşılamayla biter

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin 'güçlendirici' aşı politikalarının salgından çıkış yolunu hızlandırmadığını belirtti. DSÖ yapılan açıklamada salgından çıkışın tüm dünyanın aşılamada yüzde 70'lik bir orana ulaşmasıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ocak 2022 16:09
DSÖ: Salgın, güçlendirici aşılarla değil yüzde 70 aşılamayla biter

Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamada bazı ülkelerin yoğun bir şekilde ‘güçlendirici’ aşı yapmasını vurgulayarak bu durumun, ülkelerin salgından çıkış yollarını ‘güçlendirmediğini’ belirtti. Covid-19 salgınından çıkış yolunun, tüm ülkelerin yüzde 70 aşılama oranına ulaşması olduğu ifade edildi. Hali hazırda dünya nüfusunun yüzde 58.6'sı en az bir doz aşı olurken yüzde 70 aşılama hedefine ulaşan ülke sayısı 14 oldu.

DSÖ kadrosunda bulunan Epidemiyolog Dr Maria Van Kerkhove’un basına yaptığı açıklamadan alıntılar yapan DSÖ, “Omicron varyantı, Delta varyantı gibi ‘yoğun bir biçimde’ bulaşırken, ülkeler salgından çıkış yollarını ‘güçlendiremedi’ (güçlendirici aşıya yapılan referans)” ifadelerini kullandı.

Aşı eşitliği çağrısı

DSÖ’nün ‘aşı eşitliği çağrısının’ yeni yapılmadığı ifade edilerek birçok zengin ülkenin halkına dördüncü bir koronavirüs aşısı sunmayı düşündüğü sırada yapıldığı vurgulandı. Açıklamada; DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un 25 Aralık’tan önce yaptığı açıklamaya dikkat çekilerek "Kapsamlı Kovid güçlendirme aşı programlarının", "Hali hazırda aşılama oranı yüksek olan ülkelere arzı yönlendirip virüsün yayılması ve mutasyona uğraması için daha fazla fırsat vererek" salgını uzatabileceği konusunda uyardığı yinelendi.

Yüzde 70 aşılama yapan ülke sayısı 14

Our World Data sitesinin her gün güncellediği küresel aşı verilerine göre; dünya nüfusunun yüzde 58.6’sı en az bir doz Kovid-19 aşısı oldu. Dünya Bankası verilerine göre düşük gelirli ülkelerde nüfusun ancak yüzde 8.5’i sadece bir doz aşı olurken yüzde 70 aşılama hedefine ulaşan ülke sayısı 14 oldu.

KAYNAK: DHA