DSÖ, Covid-19'un kökenine iniyor: Ekip kuruldu

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19'un kökenlerine ilişkin araştırma için 26 bilim insanından oluşan bir ekip kurulacağını duyurdu. Grup, ayrıca gelecekte olması muhtemel pandemileri önlemenin yollarını da araştırmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2021 11:02
DSÖ, Covid-19'un kökenine iniyor: Ekip kuruldu

Son yıllarda MERS, kuş gribi, Lassa, Marburg ve Ebola dahil olmak üzere yüksek riskli hastalıklar ortaya çıktı. En son Çin'in Wuhan kentinde 2020 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs'ün (Covid-19) ardından Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Yeni Patojenlerin Kökenleri (SAGO) araştırması için bir Bilimsel Danışma Grubu kuracağını duyurdu.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Salgınları ve pandemileri tetikleme potansiyeli olan yeni virüslerin ortaya çıkması doğanın bir gerçeğidir. En son gözlenen SARS-CoV-2 dünyadaki en son virüs olmayacaktır" dedi. Ghebreyesus öte yandan, "Yeni patojenlerin nereden geldiğini anlamak, gelecekteki salgınları önlemek için çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

'Son şansımız'

DSÖ'nün acil durum uzmanı Mike Ryan, kurulacak yeni ekibin, "Tüm dünyamızı durduran bir virüs olan SARS-CoV-2'nin kökenini belirlemek için son şans" olabileceğini söyledi. Ryan, "Bu bizim en iyi şansımız ve bu virüsün kökenini anlamak için son şansımız olabilir" ifadelerini kullandı.